czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » Witamy w pierwszym dniu astronomicznej i kalendarzowej zimy. Mamy IV niedzielę Adwentu.

Witamy w pierwszym dniu astronomicznej i kalendarzowej zimy. Mamy IV niedzielę Adwentu.

Po długich przygotowaniach do świąt, właśnie wkroczyliśmy w finisz tych przygotowań. Co prawda, Wigilię mamy ,,dopiero” we wtorek, ale już teraz wkroczyliśmy w zasadniczy okres poprzedzający Boże Narodzenie. Tak właściwie to od Wigilii Bożego Narodzenia dzielą nas godziny. Z całą pewnością w naszych domach trwają najważniejsze świąteczne przygotowania. Dobrze byłoby, gdyby najbliższe 2 dni ( niedziela, poniedziałek ) mogły być dla nas wolne od domowej pracy. To powinno zapewnić nam czasowy przedświąteczny komfort.

Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom, że dzisiejszy dzień ( niedziela ) 22 grudnia jest najkrótszym dniem tegorocznego roku. Niedziela jest też dniem w którym rozpoczęła się astronomiczna zima. Przyszła ona do nas o godz. 5.19. Pierwszy dzień zimy kalendarzowej przypada również dzisiaj.

A na dworze od samego rana jest pochmurnie, bardzo wilgotno ale stosunkowo ciepło. Wieczorem zaczął padać deszcz i lało niemal cała noc co widać po zalegających obfitych kałużach. Przyznają Państwo, że taka pogoda z zimą nie ma wiele wspólnego.

Tak jak już wspominaliśmy, za niespełna 2 dni rozpoczniemy Wigilię Bożego Narodzenia. Reasumując – w dniu dzisiejszym mamy najkrótszy tegoroczny dzień i najdłuższą noc. Po kilku dni względnej ,,równowagi” dnia zacznie nam przybywać. A na dworze, po zimie póki co nie ma widoków. Wciąż zimy upatrujemy i oczekujemy na jej nadejście w umiarkowanym wymiarze.

W wymiarze religijnym dane jest nam dzisiaj przeżywać IV niedzielę Adwentu. Niestety ostatnia w tym roku.

UWAGA: mamy bardzo niskie ciśnienie w związku z czym musi się to odbić na naszym dzisiejszym samopoczuciu. Weźmy ten fakt pod uwagę.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 22 grudnia br. w 1 dniu astronomicznej i kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 356 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 9 dni.

Przeżywamy 1 dzień tegorocznej astronomicznej i kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +8oC, w tej chwili wynosi  około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +8oC!!! Dzień jest ponury, pochmurny i wilgotny. Ciśnienie atmosferyczne mocno poszło mocno w dół i wynosić będzie w granicach 726 – 724 mmHg!!!!!, wiatr osiągnie siłę 1 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 94 – 83%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 15.46 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 3 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 57 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin, 0 minut i 4 sekundy. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 54 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 22 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 20 minut, 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut i 1 sekundę!!!!!!

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Drogomir, Ksawera, Honorata, Zenon, Franciszka, Gryzelda, Flawian i Beata. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet ,,zimowych” kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie czas jest nam dany, lecz chwila”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy łagodna jesień trzyma, będzie krótka, ostra zima”.

Już tylko godziny dzielą nas od chwili kiedy rozpoczynamy wielkie świętowanie. Za sobą mamy już niemal cały tegoroczny Adwent. Dzisiaj – w niedzielę wielu z nas godnie ,,pożegna” się z Adwentem na Jarmarku Adwentowym w piwnicach rudzkiego opactwa. Przyznajemy, że świąteczny klimat tego miejsca po raz kolejny został wyniesiony na wysoki poziom. W sobotę zakończyły się również tegoroczne roraty. Niech radość tam panująca zostanie przeniesiona do naszych domów, gdzie powinna rozkwitać na łonie naszych rodzin. Wielkie dzięki dla księdza Jana i całej Jego drużyny, wielkie dzięki za doznane przeżycia. Również dziękujemy wszystkim księżom naszej Parafii za adwentowy klimat.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej adwentowej niedzieli.    Redakcja

24121108