środa , 1 luty 2023
Home » Aktualności » Witamy w duchu Wielkiego Czwartku. Rozpoczynamy ścisły okres świętowania – Tiduum Paschalne. Wielka szkoda, że czynimy to pod presją rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

Witamy w duchu Wielkiego Czwartku. Rozpoczynamy ścisły okres świętowania – Tiduum Paschalne. Wielka szkoda, że czynimy to pod presją rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny oraz w nowym tygodniu roku. Niestety jak można było się spodziewać – kolejny dzień koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas z coraz większą siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają coraz bardziej zastraszająco: 5341 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 164 osoby! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce w coraz większym zakresie. Rośnie również liczba osób zmarłych. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. I końca nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. I nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez podniesienie rygorów stawianych przez służby krajowe. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi!

Tymczasem mamy czwartek – Wielki Czwartek. Praktycznie więc, dzisiaj wieczorem rozpoczynamy długie świętowanie tegorocznych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To piękny okres w roku, bodajże najpiękniejszy. Radości z tego okresu i tych świąt nie może nam zburzyć i nie powinna tego uczynić fatalna pogoda jakiej doświadczamy. Dla większości z nas najważniejsze są bowiem same święta i ich przeżycie, pogoda chcąc nie chcąc musi zejść na dalszy plan. To już doprawdy ostatnie chwile które możemy przeznaczyć na większe prace, już niebawem nasze działania będą skierowane na sferę duchową świąt, oraz wykonywanie drobnych prac około świątecznych. Zbliżają się więc radosne święta, zanim jednak tak się stanie jako katolicy powinniśmy uczestniczyć we wszystkich obrzędach Męki Pańskiej, aż po śmierć Chrystusa i Zmartwychwstanie. Tymczasem te czynności będą mocno utrudnione ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem.

Za oknem widzimy przepiękny wiosenny dzionek. Mamy nadzieję, że taka pogoda utrzyma się przez cały świąteczny czas. Ostatnie wiadomości meteorologów mówią, że święta będą ciepłe, chociaż chłodniejsze o kilka stopni niż jest to obecnie!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielki Czwartek 9 kwietnia br. – w 20 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 100 dniem roku, do jego końca pozostało więc 266 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 20 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +20oC, w tej chwili wynosi około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +21oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 51 – 40%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.29, zaś zmierzch około godz.: 20.04.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.04 zajdzie natomiast o godz. 18.31 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 27 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 33 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 5 godziny i 25 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest już dłuższy od nocy o 2 godziny i 54 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 9 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 55 minut i 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 5 godziny, 24 minuty i 46 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dobrosława, Maja, Marceli i Wadim. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet.

Motto dnia: ,,Ludzie są często głupi, nielogiczni i dbają tylko o własny interes Przebaczaj im, mimo wszystko…”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Woda, która upłynęła nie wróci, także godzina która już minęła, nie powróci”.

Przeżyjmy pięknie i zdrowo zbliżające się święta, a potem  coraz częściej będziemy wzrokiem sięgać w stronę weekendu majowego. Zanim jednak on nastanie przed nami pozostaje do wykonania ogrom wiosennej pracy na dworze. Starajmy się wszystkie te prace realizować sukcesywnie z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Inaczej bowiem możemy dostać wiosennej zadyszka a przecież nie o to chodzi. Wszelkie jednak nasze prace determinować będzie jakość kwietniowej pogody. No i oczywiście wykonamy je już po wielkim świętowaniu świąt Zmartwychwstania Pańskiego. I prawda oczywista – całe święta spędzimy w duchu koronawirusa.

Pamiętajmy jednak o obowiązującej kwarantannie: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja