czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Jak w Wigilię z dachu ciecze, to się zima długo wlecze”. Witamy w najcudowniejszym dniu roku – mamy Wigilię Bożego Narodzenia AD 2023 r.

,,Jak w Wigilię z dachu ciecze, to się zima długo wlecze”. Witamy w najcudowniejszym dniu roku – mamy Wigilię Bożego Narodzenia AD 2023 r.

Przeżywamy 24 dzień miesiąca grudzień 2023 r. Mamy więc Wigilię Bożego Narodzenia. Niedziela jest również trzecim dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy zimę w odwrocie, taką z resztkami śniegu i na wyraźnym plusie. Wczorajszego popołudnia, nocą i dzisiaj rano śniegu dosypało około 10 cm. Jednak jeszcze dzisiaj czeka nas roztop, co widać już za oknem. Czyżby więc wraz z nadejściem zimy w kalendarzu ta prawdziwa postanowiła odejść?  W delikatnym wydaniu – zimowa pogoda jest wskazana! Meteorolodzy zapowiadają jednak, że ocieplenie potrwa długo, nawet do początku lutego. A więc święta będą ciepłe.

W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

*** Dla wielu z nas dzisiejszy dzień jest bodajże najpiękniejszym dniem w roku – Wigilia Bożego Narodzenia. Szczególny to dzień, a po nim szczególne święta. Narodzi się bowiem Jezus! Szykujmy się na przyjście Pana! Mamy nadzieję, że wszyscy nasi czytelnicy na czas zdążyli ze świątecznymi przygotowaniami. W Wigilię nie powinniśmy już wykonywać ciężkich prac, stąd też jak tylko szło mobilizowaliśmy naszych czytelników, aby wykonać zawczasu wszelkie niezbędne prace. Ważne jest bowiem, aby do świąt przystępować w spokoju, w radosnym usposobieniu i wypoczętym. Czy nam się to udało, każdy z nas musi ocenić to na swoim ,,froncie” przygotowań. Biorąc te wskazówki pod uwagę, w dniu dzisiejszym powinniśmy wykonywać już tylko niezbędne, lekkie prace związane bezpośrednio z przygotowaniem wieczerzy wigilijnej. Pogoda ducha w dniu dzisiejszym staje się dla nas najważniejsza. Miłego świętowania życzymy wszystkim naszym czytelnikom. Na dworze mamy zimę, ale taką na niby i lichą. Nic jednak na to nie poradzimy.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 24 grudnia br. w Wigilię Bożego Narodzenia – w 3 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 359 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 6 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 3 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85-88%, prawdopodobieństwo opadów 40%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.26.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 15.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 3 minuty i 47 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 56 minut i 13 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 0 minut i 28 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 55 minut i 10 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2022 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

24 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 19 minut i 33 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut  i 28 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adam, Ewa  oraz  Ada, Adamina, Adela, Delfin, Druzjan, Druzjanna, Eryk, Eryka, Ewelina, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Józef, Paula, Tarsylia, Zenobiusz.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,W Wigilię ponoć zwierzęta ludzkim przemawiają głosem… . A może by tak nie jeden człowiek wreszcie po ludzku zaczął mówić”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak w Wigilię z dachu ciecze, to się zima długo wlecze”.

Pamiętajmy, że Wigilia zgodnie ze starym ludowym zwyczajem powinna być dniem postnym. Nie powinniśmy również objadać się do rozpuku. Wiadomo, z samego ranka ,,co nieco” powinniśmy zjeść, tak, aby spokojnie dotrwać do wieczerzy wigilijnej. To tak dla zachowania zwyczaju naszych dziadów i pradziadów, ale również po to, aby do obfitej kolacji wigilijnej nie zasiadać najedzonym. Wskazane jest, aby do stołu usiąść na lekkim głodzie. Miłego świętowania życzymy.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnego oraz zdrowej niedzieli która jest Wigilią Bożego Narodzenia.

Redakcja