wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » W swojej pamięci sięgamy do ubiegłorocznego Tornada i powodzi z 1997 r.

W swojej pamięci sięgamy do ubiegłorocznego Tornada i powodzi z 1997 r.

Dokładnie rok temu mieliśmy kilkunastugodzinną przerwę w nadawaniu naszego serwisu. Przerwa związana była z przejściem przez teren naszej Gminy Tornada które poczyniło ogromne straty w naturze ale również w lokalnej infrastrukturze. Wszystko za sprawą piątkowej nawałnicy jaka nawiedziła naszą Gminę, Gminę Nędza oraz ościenne miejscowości województwa śląskiego i opolskiego. Wszystko rozegrało się w piątkowy wczesny wieczór, krótko po godz.18.30. Jednak już znaczną chwilę wcześniej widać było, że coś się święci. Od kierunku województwa opolskiego na naszą Gminę nadciągały bowiem niespotykanie groźne chmury – czarne i szaro białe. Przy czym chmury wirowały i zwijały się w niepokojący sposób. Piszący ten materiał obserwował to zjawisko na własne oczy z pozycji Raciborza, Nędzy, Kuźni Raciborskiej a potem Rud. Można by nawet powiedzieć, że uciekał samochodem przed chmurami i nawałnicą. Piekło rozpętało się jeszcze przed 19.00. Jego skutek można było obejrzeć już po kilkunastu minutach, oraz kiedy zagrożenie minęło i trzeba było uruchomić działania ratunkowe.

W tym miejscu przypominamy również, że dokładnie 21 lat temu nasza Gmina walczyła z innym żywiołem jakim była powódź z 1997 r. A w maju 2010 r. mieliśmy kolejną powódź w Gminie i naszej miejscowości. Ot, jak historia lubi się powtarzać.

Dzisiaj na te żywioły i ich skutki patrzymy z pozycji czasu. Niestety żywioły pozostawiły do dzisiaj rany które zabliźniają się powoli. Również człowiek nie poczynił wszystkiego, by usunąć powstałe szkody, ale nade wszystko, by podjąć działania mające nas bardziej zabezpieczyć na ewentualność kolejnych katastrof.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 8 lipca br. w 17 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 189 dniem roku, do jego końca pozostało więc  176 dni.

Przeżywamy 17 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +14oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +24oC, w tej chwili wynosi  około +21oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +26oC. Od samego rana dzień jest pogodny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746  mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 69 – 59%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.02, zaś zmierzch około godz.: 21.39.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.47 zajdzie natomiast o godz. 20.57 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 11 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 49 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 11 minut. Widać więc, że długość dnia jest zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 14 minut od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 8 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 14 minut, 3 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 11 minut i 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adrian,Elżbieta, Kilian, Kiliana, Prokop, Eugeniusz, Odeta, Edgar, Chwalimir, Adolf, Adolfa, Piotr, Teobald. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Trzeba całego życia, aby nauczyć się żyć”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W lipcu gdy służą pogody, bój się wielkiej wody”.

Trwają wakacje. Jak wspomnieliśmy, mija już ich drugi tydzień. Błogosławieni Ci, którym dane jest w tych dniach przebywanie na koloniach, wczasach lub innym wypoczynkowym urlopie. To ważne, aby każdy z nas znalazł kilkanaście dni, by móc wypocząć i całkowicie odetchnąć od całorocznej harówy. Nawet jeżeli nie dane jest nam wyjechać na urlop, to jednak ze wszelkich sił musimy dążyć do tego, aby te dni były spędzone przez nas w zgoła odmienny sposób i o kilka temp wolniej.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja