wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » 21 lat temu sceneria w Rudach wyglądała bardzo inaczej.

21 lat temu sceneria w Rudach wyglądała bardzo inaczej.

Dobiega drugi tydzień letniej kanikuły. Według meteorologów do 20 lipca br. pogoda nie ulegnie większym zmianom. No może 1 lub 2 dni słońce przygrzeje do 26 kresek na plusie. Poza tym temperatura ustabilizuje się na poziomie temperatur dzisiejszych, czyli około 22-24oC. Taka pogoda ma się utrzymać do końca II dekady lipca, a co będzie później – zobaczymy. Niestety pomimo tego, że trwają wakacje, wielu z nas musi pracować zawodowo. Praca w zakładach pracy i biurach latem jest ciężka, po pierwsze dlatego, że temperatury są wysokie, a poza tym ilość pracy i odpowiedzialności w tym czasie rośnie dlatego, że obecni w pracach muszą zastąpić nieobecnych. W dniu dzisiejszym przypada 21 rocznica od chwili kiedy to w 1997 r. nawiedziła nas powódź 1000-lecia. Wtedy to 7 lipca przypadał w poniedziałek, który dla wielu naszych mieszkańców okazał się czarnym poniedziałkiem. Czy pamiętamy tamte chwile? I co zrobiono od tamtych chwil, by tragedia się już więcej nie powtórzyła? W 1997 r. żywioł atakował 3 razy ( 3 kolejne wylewy, wszystkie w lipcu ). Podobna tragedia miała miejsce w maju 2010 r.

W bieżącym roku, zarówno maj jak i ubiegająca I dekada lipca minęły w spokoju. Spokój ten jednak ma swoją cenę, mianowicie coraz większą suszą.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 7 lipca br. w 16 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 188 dniem roku, do jego końca pozostało więc  177 dni.

Przeżywamy 16 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +15oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +22oC, w tej chwili wynosi  około +18oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +23oC. Od samego rana dzień jest pogodny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 577%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.01, zaś zmierzch około godz.: 21.39.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.45 zajdzie natomiast o godz. 20.57 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 12 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 48 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 12 minut. Widać więc, że długość dnia jest zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 13 minut od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 7 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 12 minut, 23 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 7 minut i 23 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antoni, Benedykt, Cyryl, Kira, Metody, Piotr, Pompejusz, Sędzisława i Wilibald. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Doprawdy drżę o swój kraj, jeśli pomyślę, że Bóg jest sprawiedliwy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Głupi, gdy milczy, za mądrego ujdzie”.

Mamy za sobą już ponad 2 tygodnie tegorocznego lata. Póki co, jest ono trochę chimeryczne. Widzimy potrzebę deszczu, jest bowiem bardzo sucho i w wielu miejscach nasze ogródki i trawa przypominają wyschnięty step. Bardzo powinno nam również zależeć na tym, aby nie nadciągnęła na nas fala opadów deszczu, bowiem żywo mamy w pamięci powódź z 2010 roku, oraz tą z 1997 r., której 21 – lecie obchodzimy w bieżących dniach. Dokładnie 21 lat temu 7 lipca w poniedziałek rano wody powodziowe wyszły z koryta Rudy i nastała wielka kilkunastodniowa tragedia po której głowy ponosiliśmy kilka lat.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja