poniedziałek , 11 grudzień 2023
Home » Aktualności » Tato – to najlepszy mężczyzna na świecie!

Tato – to najlepszy mężczyzna na świecie!

dzien_ojcaPrzypadające dzisiaj święto Dzien Ojca – to oficjalnie obchodzone święto, niestety jest ono mniej znane niż Dzień Matki. W Polsce jest obchodzone 23 czerwca, a pomimo dość długiej historii samego święta, w naszym kraju pojawiło się stosunkowo niedawno, bowiem dopiero w 1965 roku. Cała historia święta dla dzieci, które chcą uczcić i wyrazić miłość do swoich ojców, rozpoczęła się ponad pół wieku wcześniej w USA w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton.

Tam właśnie w 1910 roku, podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej Matce, Sonora Smart uświadomiła sobie, że po śmierci Mamy, wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa zajmował się samodzielnie ich Ojciec. Sonora chciała, aby jej Ojciec wiedział jak wiele znaczy on dla niej i jej rodzeństwa i jak bardzo go kocha i ceni. Jej ojciec poświęcił wszystko, aby spełnić swoje rodzicielskie obowiązki i był w oczach swojej córki najsilniejszym, najbardziej miłosiernym i kochanym człowiekiem. Sonora zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta, a jej projekt zyskał akceptację. Ustalono również datę Dnia Ojca na 5 czerwca ( rocznicę śmierci ojca Wiliama Jacksona Smarta – ojca Sonory ). Ze względu na brak czasu na przygotowania do święta, przeniesiono je na 19 czerwca. Tak, więc po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono w Spokane 19 czerwca 1910 roku.

Bardzo szybko święto stało się popularne również w innych regionach Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku Prezydent USA Calvin Coolidge, zaakceptował oficjalnie Dzień Ojca, gdyż zdawał sobie sprawę, że będzie on doskonałą sposobnością umocnienienia miłości pomiędzy ojcami a ich dziećmi, a jednocześnie będzie przypominać ojcom o ich rodzicielskich obowiązkach.

W 1956 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął rezolucję o konieczności utworzenia podobnego święta. Dziesięć lat później – w 1966 roku – prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Niestety ,,męski” skład Kongresu nie odważył się potwierdzić oficjalnie tego faktu. Dopiero w 1972 roku Prezydent Nikson zatwierdził prawnie Dzień Ojca.

Od tego roku można więc mówić oficjalnie o Święcie Taty, o dniu, który początkowo pojawił się jako wyrażenie miłości i wdzięczności córki do swojego Ojca.

Sonora Louise Smart Dodd zmarła 22 marca 1978, w wieku 96 lat.

W ślad za USA, Dzień Ojca obchodzony w trzecią niedziele czerwca, zaczęli świętować mieszkańcy krajów takich jak: Wielka Brytania, Holandia, Chiny i wiele, wiele innych. W chwili obecnej święto to (aczkolwiek w różnych terminach) obchodzone jest w większości Państw na świecie.

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca,  a my imieniu całej dzieciarni składamy tatusiom najlepsze życzenia.     Redakcja