wtorek , 21 maj 2024
Home » Aktualności » ,,Święta Zofija ciepło rozwija? Mówią o niej ,,zimna Zośka” a tutaj za oknami lato.

,,Święta Zofija ciepło rozwija? Mówią o niej ,,zimna Zośka” a tutaj za oknami lato.

zofiaSkoro znowu do nas zawitała, to powiedzmy coś o Niej bliżej. Zimna Zośka jest zjawiskiem klimatycznym charakterystycznym dla środkowej Europy, kiedy w połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnią Europą ( w tym nad Polską)  następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna ,,wraz z niżem barycznym” napływać zimne powietrze z obszarów polarnych. Analiza danych z lat 1881-1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1-25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja i wynosi aż 34%. Taka jest nasza Święta Zofia.

Święta Zofia – wdowa, męczennica i święta Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Jest jedną z najstarszych świętych chrześcijańskich. Według pochodzących z VII i VIII wieku żywotów świętych żyła w Rzymie w II wieku, w czasach cesarza Hadriana.

Święta Zofia była pobożną wdową, tak też wychowywała swoje córki, noszące imiona trzech cnót chrześcijańskich: Pistis, Elpis i Agape ( Wiara, Nadzieja i Miłość ). Gdy odmówiła złożenia ofiary bogini Dianie, jej nieletnie córki poddano mękom na jej oczach. Nie załamało to matki, która zachęcała je do wytrwania. Po śmierci córek ( wg wielu wersji ściętych mieczem ) św. Zofia, pozostawiona przy życiu ( bądź ze względu na swoje męstwo, bądź dlatego, by cierpiała po stracie dzieci ) zmarła z rozpaczy na ich grobie. Inna wersja jako miejsce zdarzenia podaje Mediolan.

Relikwie św. Zofii znajdują się w Rzymie, w bazylice św. Sylwestra in Capite. W ikonografii święta przedstawiana jest najczęściej wraz z córkami. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 maja. W tym samym dniu wspomina się również jej córki: Wiarę, Nadzieję i Miłość. Ich imiona są szczególnie popularne w Rosji ( Wiera, Nadieżda i Lubow ) i Bułgarii oraz w krajach anglosaskich ( Faith, Hope i Charity ). W Polsce nadawane jest głównie imię Nadzieja.

Przysłowia związane ze Św. Zofią:

– ,,Święta Zofija kłosy rozwija”,

– ,,Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją”,

– ,,Na świętą Zofiję deszcz po polach bije”,

– ,,Święta Zofija ciepło rozwija”,

– ,,Święta Zofija kwiaty rozwija”,

– ,,Dla świętej Zosi kłos się podnosi”,

– ,,Każda Zosia dobra gosposia”.

Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków. W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom.  A jak będzie czas pokaże.     Redakcja