wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”. Witamy w III niedzielę Adwentu 2020.

,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”. Witamy w III niedzielę Adwentu 2020.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy 12 dzień miesiąca grudnia. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 8 977!!! Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 1 135 676  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 22 864 osoby! Przybyło: 188 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

13 dzień grudnia wita nas w jesiennej, pochmurnej scenerii. Ze względu na porę roku przechodzimy jednak coraz bardziej w strefę zimową – tak w naturze ale również coraz bliżej w kalendarzu. A w pogodzie w dalszym ciągu będziemy mieli pogodowy ,,misz-masz”, aż po same święta a może dłużej. Dzisiejsza data w historii naszego kraju jest dniem szczególnym. Czy młode pokolenia w ogóle wie, co to był stan wojenny? Kiedy miał miejsce i co oznaczał? Wtedy był to rok 1981 – również była niedziela, 13 grudnia, też była zimowa pogoda, śniegu było ogrom, a mróz sięgał niemal -25oC. Mimo tego temperatura w kraju była bardzo wysoka, niemal sięgała zenitu. W tym to dniu, ówczesna władza ,,ludowa” postanowiła samodzielnie uporać się z wewnętrzną opozycją – Solidarnością i wypowiedziała jej ,,wojnę”. Tak było dokładnie 39 lat temu. To była historia która w kolejnych latach wiodła nas do wolności, demokracji i ……….. dzisiejszego dnia. Prze ostatnie kilka lat owa demokracja poddawana jest nieustannej próbie.

Natomiast do Świąt Bożego Narodzenia mamy zaledwie 8 roboczych dni. Chcąc, nie chcąc każdy z kolejnych dni podporządkowany będzie coraz bardziej kwestii świąt. I dobrze. Nie ma bowiem nic piękniejszego  jak przedświąteczny klimat. Oczywiście ten duchowy a nie pogodowy, który w sposób oczywisty jest również ważny.

W kalendarzu i w kościele katolickim przeżywamy dzisiaj święto św. Łucji.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 13 grudnia br. w 82 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 348 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 18 dni.

Przeżywamy 82 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +3oC, w tej chwili wynosi  około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC!!! Dzień jest pochmurny, wilgotny i nieprzyjemny. Ciśnienie atmosferyczne spada w dół i wynosić będzie w granicach 742 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 85%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.58, zaś zmierzch około godz.: 16.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.38 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 6 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 54 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 3 minuty. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 48 minut. Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 13 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 17 minut, 15 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 minuty i 50 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Łucja, Bernarda, Otylia, Edburga, Jodok, Róża, Włodzisława, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty i Aubert. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek, który nic nie wie, posiada odwagę; ten, który dużo wie – strach”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”.

Mało czasu pozostało nam już do świąt. Jakiś czas temu zapowiadaliśmy, że tak będzie. Noce są teraz bardzo długie – najdłuższe w roku, z kolei dnie są najkrótsze. Ale już niedługo dojdzie do przesilenia jesienno-zimowego. W naszych sercach znowu zrodzi się radość, bo dnia będzie nam przybywać. Na Nowy Rok, długość dnia wydłuży nam się o ,,barani skok”, cokolwiek by to nie oznaczało. Dzisiaj natomiast realizujemy nasze przed świąteczne obowiązki. Byle w wielkiej radości, z nadzieją na przyszłe czasy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowe adwentowej niedzieli.    Redakcja