wtorek , 4 październik 2022
Home » Aktualności » ,Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń nosi”. Witamy w III tygodniu Adwentu AD 2021.

,Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń nosi”. Witamy w III tygodniu Adwentu AD 2021.

nie lubie poniedziakuPrzeżywamy 13 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 16 dniem tegorocznego Adwentu. Za oknem mamy coraz silniejszą zimę, taką ze śniegiem, dzisiejszej nocy dosyć mocno przymroziło, temperatura obecnie jest na poziomie -3oC.  Meteorolodzy zapowiadają jednak ocieplenie. Coraz bliżej jednak w kalendarzu mamy zimę. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 11 379!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 839 625  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 88 508 osób! Przybyło: 29 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** 13 dzień grudnia wita nas w zimowej, pochmurnej scenerii. Pomimo, ze w kalendarzu mamy jeszcze jesień ze względu na zbliżającą się porę roku przechodzimy jednak coraz bardziej w strefę zimową – tak w naturze ale również coraz bliżej w kalendarzu.

Dzisiejsza data w historii naszego kraju jest dniem szczególnym. Czy młode pokolenia w ogóle wie, co to był stan wojenny? Kiedy miał miejsce i co oznaczał? Wtedy był to rok 1981 – niedziela, 13 grudnia, też była zimowa pogoda, śniegu było ogrom, a mróz sięgał niemal -25oC. Mimo tego temperatura w kraju była bardzo wysoka, niemal sięgała zenitu. W tym to dniu, ówczesna władza ,,ludowa” postanowiła samodzielnie uporać się z wewnętrzną opozycją – Solidarnością i wypowiedziała jej ,,wojnę”. Tak było dokładnie 40 lat temu. To była historia która w kolejnych latach wiodła nas do wolności, demokracji i ……….. dzisiejszego dnia. Prze ostatnie kilka lat owa demokracja poddawana jest nieustannej próbie.

Natomiast do Świąt Bożego Narodzenia mamy zaledwie 8 roboczych dni. Chcąc nie chcąc, każdy z kolejnych dni podporządkowany będzie coraz bardziej kwestii świąt. I dobrze. Nie ma bowiem nic piękniejszego  jak przedświąteczny klimat. Oczywiście ten duchowy a nie pogodowy, który w sposób oczywisty jest również ważny.

W kalendarzu i w kościele katolickim przeżywamy dzisiaj święto św. Łucji.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy już czwartek. Również szybkimi krokami zaczął biec miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 13 grudnia br. – w 82 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 347 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 18 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 82 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około 0oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -6oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 753 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 97 – 86%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.58, zaś zmierzch około godz.: 16.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.37 zajdzie natomiast o godz. 15.43 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 6 minut i 30 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 53 minuty i 30 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 3 minuty i 1 sekundę dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 48 minut  20 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

13 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 17 minut i 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 3 minuty  i 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Łucja, Otylia  oraz  Antioch, Antoni, Aubert, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty, Edburga, Eugeniusz, Jodok, Orestes, Róża, Samboja, Walenty, Walentyn.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Człowiek, który nic nie wie, posiada odwagę; ten, który dużo wie – strach”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Święta Łucja głosi, jaąa pogodę styczeń nosi”.

***  Mało czasu pozostało nam już do świąt. Jakiś czas temu zapowiadaliśmy, że tak będzie. Noce są teraz bardzo długie – najdłuższe w roku, z kolei dnie są najkrótsze. Ale już niedługo dojdzie do przesilenia jesienno-zimowego. W naszych sercach znowu zrodzi się radość, bo dnia będzie nam przybywać. Na Nowy Rok, długość dnia wydłuży nam się o ,,barani skok”, cokolwiek by to nie oznaczało. Dzisiaj natomiast realizujemy nasze przed świąteczne obowiązki. Byle w wielkiej radości, z nadzieją na przyszłe czasy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego adwentowego poniedziałku.

Redakcja