środa , 20 wrzesień 2023
Home » Aktualności » ,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”.

,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”.

Przeżywamy 13 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Czwartek jest 23 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy mroźny poranek. Za nami kolejna mroźna noc, przed nami chłodny dzień, taki z lekkim mrozem lub co najwyżej temperatura będzie koło zera. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że chłodniejsze ( zimowe ) dni utrzymają się co najwyżej do piątku. Od jutra ma być kilka dni cieplej. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 26 minut i 10 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 16 878!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 265 433  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 101 419 osób! Przybyło: 681 zmarłych!!! ( są to dane za środę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Witamy w czwartkowy poranek. Na dworze mamy zimę, taką z lekkim mrozem. Od kilku dni zapowiadaliśmy, że tak właśnie się stanie. Meteorolodzy zapowiadają na kolejne dni dodatnie temperatury za dnia. Jak widzimy po dacie na kalendarzu – czas nie ma najmniejszego zamiaru wyhamować i nawet się nie zorientujemy a nastanie miesiąc luty. A potem kolejne – marzec, kwiecień i przeuroczy maj. I tak w koło. W dalszym ciągu biegnie pierwszy tegoroczny pełnowymiarowy tydzień pracy.

I tak już będzie do samej wiosny, ba do Świąt Wielkanocnych. Dla niektórych jest to daleka perspektywa, my jednak zapewniamy, że jest inaczej i wraz z każdym kolejnym upływającym dniem szybko będziemy podążać w stronę i Wiosny i tych wiosennych Świąt.

Pamiętajmy również o tym, że dzisiaj mamy 13-ty dzień miesiąca. Na całe szczęście mamy czwartek a nie piątek. To pierwsza 13-tka tego roku, czy przyniesie nam pecha, czy też będzie szczęśliwa? Czas pokaże. A my życzymy wszystkim naszym czytelnikom wiele radości i wszelkiej pomyślności.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 13 stycznia br. – w 23 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 13 dniem roku, a do jego końca pozostały 352 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 23 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +1oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 759 – 758 mmHg, wiatr osiągnie siłę  2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 92 – 76%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.02, zaś zmierzch około godz.: 16.46.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.39 zajdzie natomiast o godz. 16.09 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 29 minut i 39 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 31 minut i 21 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 26 minut i 10 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 3 minuty i 8 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

13 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 53 minuty i 55 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 26 minut  i 10 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bogumiła, Leoncjusz, Weronika  oraz  Beata, Bogumił, Bogusąd, Bogusław, Bogusława, Falisław, Glafira, Godfryd, Gotfryd, Hilary, Judyta, Kinga, Melania, Remigia, Remigiusz.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Winę za rozczarowania ponosi nasza fantazja”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”.

Trwa pierwszy normalny tydzień roku. Mamy nadzieję, że mimo ,,dużych” naszych obowiązków w pracy damy radę popołudniu i wieczorem wypocząć na tyle, by sił starczyło nam na cały ten tydzień. A potem na następne. Czekających nas spraw i pracy nie jest bowiem mało. Dobrze jedynie mają wszyscy ci którzy zaplanowali na ten tydzień dłuższy wypoczynek. Pod względem pogody bieżący tydzień będzie podobny od minionego, ale raczej ekstremalnej zimy nie musimy się spodziewać. Widzimy to chociażby po dzisiejszym poranku. Miejmy nadzieję, że w zakresie pogody wszystko wróci na swoje miejsce.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcjakokot pogodynka