wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Sprzedaż fajerwerków nieletnim jest karalna.

Sprzedaż fajerwerków nieletnim jest karalna.

fajerwerkiZa niedługo będziemy żegnać Stary Rok i witać Nowy Rok 2024. Wielu z nas będzie to robiło bardzo ,,hucznie” i to dosłownie i w przenośni.  W związku z tym, przypominamy, że sprzedawanie fajerwerków niepełnoletnim  jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Policja ostrzega w tym zakresie. Dodaje, że odpowiedzialnością karną i cywilną może skutkować niewłaściwe wykorzystanie wyrobów pirotechnicznych.

Śląska Policja przestrzega – Sylwester i Nowy Rok to dni szampańskiej zabawy, balów trwających do białego rana i odpalania fajerwerków. Pamiętajmy jednak, aby beztroska nie wpłynęła negatywnie na nasze bezpieczeństwo. Zachowajmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się różnego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi. Przed użyciem fajerwerków zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi, która zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być napisana w języku polskim. Nie kupujmy więc wyrobów niewiadomego pochodzenia. Nie dopuszczajmy także, aby petardami bawiły się dzieci, zwłaszcza bez opieki dorosłych. Musimy pamiętać, że niewłaściwe wykorzystanie wyrobów pirotechnicznych może spowodować szkody, a także narażanie życia i zdrowia innych. To zaś może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną. Poza tym przypominamy, że sprzedawanie fajerwerków niepełnoletnim jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia.

PAMIĘTAJMY:

– nie kupujemy petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi,

– nie odpalamy petard w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby oraz ich mienie,

– nie podchodzimy i nie dotykamy petard, które nie wybuchły,

– nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.    Redakcja