wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Rudzka ciuchcia wjechała na stację Rybnik-Stodoły. DZIĘKUJEMY!!!

Rudzka ciuchcia wjechała na stację Rybnik-Stodoły. DZIĘKUJEMY!!!

Od kilku tygodni informowaliśmy naszych czytelników, że ruszyły prace w zakresie przedłużenia trasy rudzkiej kolejki wąskotorowej. Prace prowadzone są w kierunku Rybnika, gdzie na rogatkach dzielnicy Stodoły przewidziano kolejkową stację. Miło jest nam poinformować, że stacja „Stodoły” już stoi, na peronie pojawiła się stylowa wiata. Prace są już na ukończeniu. Mało tego, pierwsza lokomotywa wąskotorowa ,,przedarła się” przez las i ulicę Rudzką – docierając do stacji końcowej Rybnik-Stodoły! Jak informują służby prezydenta Rybnika za kilka dni ruszą odbiory nowego odcinka kolejki, po czym kolejka zostanie oddana do ruchu. Kończący się zakres prac stanowi uwieńczenie wieloletnich starań o to, by kolejka dotarła do Rybnika. Oczywiście, chciałoby się, by rudzka ciuchcia podjechała niemal pod sam zalew rybnicki. Może w kolejnych latach i tak się stanie. Potrzeba jednak na to kolejnych pieniędzy i działań organizacyjnych w kierunku przygotowania terenów pod tor oraz stację Rybnik-Zalew. Takie docelowe skomunikowanie Rud i Rybnika stanowi dla obydwu stron wielkie wyzwanie ale również wielką szansę na rozwój lokalnego ruchu turystycznego z pożytkiem dla obydwu stron. Miejmy więc nadzieję, że dzisiejsze prace stanowią znaczny etap rozbudowy kolejki.

W tym miejscu kierujemy do władz samorządowych miasta Rybnik a szczególnie do Prezydenta tego miasta Pana Piotra Kuczery oraz Rady Miasta serdeczne podziękowania. Bez Waszego zaangażowania się w rozbudowę rudzkiej kolejki nie byłoby dzisiejszego sukcesu. Serdeczne Bóg Zapłać!

Na końcowej stacji „Stodoły”, położonej tuż przy przecięciu się torów kolejki z ulicą Rudzką, pojawiła się już stylowa wiata, która służyć będzie oczekującym na peronie pasażerom wąskotorówki. Nieopodal powstanie też niewielki parking dla samochodów i rowerów.

– Trasa kolejki wąskotorowej kończy się na stacji Stodoły, ale można stąd rozpocząć malownicze rowerowe wycieczki, na przykład w kierunku zalewu Pniowiec, którego otoczenie zapewnia atrakcyjny wypoczynek nie tylko latem – zapowiada prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

– Turystyczna kolejka łącząca Rybnik z Rudami przyciąga tutaj gości z całego regionu, dlatego również z myślą o nich chcielibyśmy znacząco rozszerzyć sieć rowerowych ścieżek, wykorzystując istniejące dukty lasów rudzkich – zapowiada prezydent.

Kolejka wąskotorowa, ruszająca z Rud dojeżdżała do tej pory jedynie do miejscowości Paproć. Dzięki ułożeniu kolejnych 700 metrów szyn wąskotorówka dojeżdżać będzie teraz do rybnickiej dzielnicy Stodoły.

Starania o wydłużenie linii kolejowej Rybnik rozpoczął już w ubiegłym roku. Jednak ogłoszone wtedy przetargi dotyczące budowy dworca i torów zostały unieważnione ze względu na zbyt wysokie ceny złożone przez oferentów w stosunku do zaplanowanego przez miasto budżetu na ten cel.

Zadanie zostało przekazane do Rybnickich Służb Komunalnych, które podzieliły prace związane z inwestycją. Służby komunalne zakupiły elementy małej architektury, a roboty budowlane wykonuje firma Inżbud, wybrana wcześniej w przetargu.

Kolej wąskotorowa to jedna z największych atrakcji regionu. Ma długą tradycję – jej początki sięgają 1899 roku – chociaż dzisiaj po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach. Zabytkowa stacja w Rudach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

*** Zdjęcia: https://www.rybnik.com.pl/fotogaleria,kolej-waskotorowa-dotarla-do-stodol,fot5-7-5765.html

INFO: bf, źródło: UM Rybnik

Redakcja