poniedziałek , 15 lipiec 2024
Home » Aktualności » RUDY: Brak należytej ostrożności w kotłowni postawił na nogi 9 zastępów ratunkowych.

RUDY: Brak należytej ostrożności w kotłowni postawił na nogi 9 zastępów ratunkowych.

Za sobą mamy kolejny niespokojny poranek w Rudach. Wczesnym rankiem a w zasadzie jeszcze nocą zawyły strażackie syreny. Pogoda była w miarę stabilna więc w rachubę wchodziły zaistniały wypadek drogowy lub pożar. Jak się niebawem okazało służby ratunkowe ( straż pożarna ) zostały wezwane do pożaru domu w dzielnicy Brantolka przy ul. Mickiewicza.

W związku z tym, że zgłoszenie dotyczyło poważnej sprawy w rejon zdarzenia skierowano pilnie znaczne siły i środki strażackie. Do komendy PSP w Raciborzu wpłynęło bowiem zgłoszenie, z którego wynikało, że pali się dom jednorodzinny w Rudach. Do akcji skierowane zostały więc: 2 zastępy PSP z Raciborza, 2 zastępy PSP z Rybnika i 5 zastępów OSP z terenu naszej Gminy czyli w sumie 9 jednostek ratowniczych!

Po przybyciu jednostek ratowniczych na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że pali się opał składowany w piwnicy domu. Na całe szczęście pożar nie zdążył się jeszcze rozprzestrzenić na dom.

Strażackie działania polegały na odłączeniu energii elektrycznej w budynku oraz podaniu jednego prądu gaśniczego na palący się węgiel. Udzielono także kwalifikowanej pierwszej pomocy 48-letniej mieszkance, która ostatecznie została przewieziona do szpitala na szczegółowe badania.

Celem ostatecznego i całkowitego ugaszenia ognia, konieczne okazało się wydobycie z piwnicy około 1,5 tony węgla. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia mogła być nieprawidłowa eksploatacja pieca centralnego ogrzewania.

Apelujemy więc do wszystkich właścicieli nieruchomości ( domów ) o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie jesiennego i zimowego palenia w piecach centralnego ogrzewania. Jak widzimy – nawet jedna iskra może doprowadzić do nieszczęścia. Dobrze, ze tym razem pożar miał ograniczony zasięg.

Redakcja