wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Przeżywamy najkrótszy dzień w roku. Zima nadejdzie dzisiaj.

Przeżywamy najkrótszy dzień w roku. Zima nadejdzie dzisiaj.

Przeżywamy 21 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 24 dniem tegorocznego Adwentu. Wtorek jest również ostatnim dniem tegorocznej Jesieni, jeszcze dzisiaj popołudniu zawita do nas Zima. Za oknem mamy prawdziwą zima taką ze śniegiem. Temperatura jest w okolicach zera. Czyżby więc wraz z nadejściem zimy w kalendarzu nastała również ta prawdziwa?  W delikatnym wydaniu – zimowa pogoda jest wskazana! Meteorolodzy zapowiadają jednak ochłodzenie nie potrwa za długo. A w święta ….. . Oj, lepiej dzisiaj nie wyrokować. Ważne, że w kalendarzu od dzisiaj mamy zimę. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 13 806!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( wtorek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 982 257  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 92 052 osoby! Przybyło: 538 zmarłych!!! ( są to dane za poniedziałek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Znajdujemy się w takiej fazie roku w której dni są bardzo krótkie. Ba, są najkrótsze! Jeżeli do tego dodamy bardzo często występujące zachmurzenie nieba, to otrzymujemy obraz dzisiejszych – trudnych, już zimowych dni. Ale jest w tym fakcie coś pocieszającego, mianowicie to, że oto już za nieco ponad miesiąc dnia zacznie wyraźnie przybywać ( namacalnie ).

I najważniejsza rzecz – oto dzisiaj nadchodzi do nas zima astronomiczna, co skutkuje tym, że od jutra będziemy mieli już zimę kalendarzową. A jak będzie w naturze – czas pokaże. Wszystko jednak wskazuje na to, że prawdziwa zima jeszcze nadejdzie.

I tak oto dotrwaliśmy do ścisłego okresu przedświątecznego. Za nami powoli będzie okres tegorocznego Adwentu a przed nami rozpościera się świąteczny długi weekend.  W ten sposób stopniowo wchodzimy  w tegoroczne Boże Narodzenie. Wszakże już w piątek przeżywać będziemy Wigilię Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że większość prac przygotowawczych do świąt mamy dokładnie zaplanowane i wiemy co i kiedy będziemy robić. A teraz powinniśmy nabrać głębokiego oddechu i wyhamować. Oczywiście nie jest możliwe to, by nic nie robić przez najbliższe dni, ale czas ten nie powinien być już totalną gonitwą. I to jest możliwe, trzeba tylko za wszelką cenę do tego dążyć. Tak jak już wspominaliśmy, za niespełna 3 dni rozpoczniemy Wigilię Bożego Narodzenia. W dniu dzisiejszym natomiast żegnamy tegoroczną Jesień i witamy dzisiaj astronomiczną a jutro kalendarzową Zimę. Reasumując – w dniu dzisiejszym mamy najkrótszy tegoroczny dzień i najdłuższą noc. Po kilku dni względnej ,,równowagi” dnia zacznie nam przybywać. A na dworze, po zimie póki co nie ma widoków. Wciąż zimy upatrujemy i oczekujemy na jej nadejście w umiarkowanym wymiarze.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 21 grudnia br. – w 90 dniu kalendarzowej jesieni i pierwszym dniu zimy. Dzisiejszy dzień jest 355 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 10 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 90 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +0,5oC, w tej chwili wynosi około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 751 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 71-88%, prawdopodobieństwo opadów 60%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.42 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 3 minuty i 29 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 56 minut i 31 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 0 minut i 0 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 59 minut i 17 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

21 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 20 minut i 5 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut  i 0 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Piotr, Tomasz  oraz  Anastazy, Balbin, Festus, Gliceriusz, Glicery, Honorat, Temistokles, Tomisław, Tomisława.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Bądź takim, abyś nie musiał czerwienić się przed samym sobą”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie majowa”.

*** No to kończy nam się tegoroczna Jesień i witamy Zimę. Także od dzisiaj nie będziemy mogli już narzekać – och jak jest nam zimno! Bo chłód i owe zimno będzie przecież oczywiste i musi być wkalkulowane. Pytaniem otwartym jest – jaka tegoroczna zima będzie?

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego adwentowego wtorku.

Redakcja