niedziela , 14 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

W przedwiosennej scenerii, mamy dla Państwa jedną pozytywną wiadomość, która poza wojną na Ukrainie zapewne jest wiadomością dnia – mianowicie mamy Tłusty Czwartek. I wszystko, co się z tym dniem wiąże. W kalendarzu chrześcijańskim, jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się, byle tylko nie pęknąć.

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu Wielkiego Postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych ( pokutnych ), jako przygotowanie do Świąt Wielkiejnocy powinni zachowywać jako wyraz umartwienia wstrzemięźliwość.

Najpopularniejszymi potrawami tego dnia są to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które suto zapijano wódką.

,,Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Na co więc czekamy? Poniższa tabelka przedstawia kiedy wypadał tłusty czwartek w kolejnych latach.

Rok, Data,

2016 – 4 lutego

2017 – 23 lutego

2018 – 8 lutego

2019 – 28 lutego

2020 – 20 luty,

2021 – 11 luty,

2022 – 24 luty,

2023 – 16 luty,

2024 – 8 luty.

Redakcja