poniedziałek , 11 grudzień 2023
Home » Aktualności » ,,Dzionki mroźne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty”. Oto obraz bieżących dni.

,,Dzionki mroźne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty”. Oto obraz bieżących dni.

Przeżywamy 44 dzień 2022 r. Przed nami niespełna 11 kolejnych miesięcy tego roku. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny okres nie był gorszy od tego który minął.

Niedziela jest 54 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda z rana jest na pół zimowa – mamy mróz ale nie ma śniegu. W trakcie dnia ma być piękna słoneczna pogoda, ale będzie to chłodny dzień. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC.Taka pogoda ma się utrzymać do …. końca marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 58 minut i 13 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 20 070!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 401 554  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 108 120 osób! Przybyło: 31 zmarłych!!! ( są to dane za sobotę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Od samego rana za oknem mamy zimową pogodę – taka ze silnym mrozem ale bez śniegu. Będzie jednak słonecznie. Jednym słowem przeżywamy taki zimowy dzień, który z całą pewnością ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Od jutra jednak się już ociepli. I taka pogoda utrzyma się do końca marca! A my przeżywamy kolejny weekend. Przy okazji mamy 13-tego. Czy dzisiejszy dzień będzie dla nas pechowy, czy też owa 13-tka nie będzie miała na nas żadnego wpływu? Pozostawiamy to do oceny każdego z nas osobno. A już jutro mamy Walentynki. To miły akcent w naszych relacjach między ludzkich. Warto więc już dzisiaj pomyśleć i zaplanować to w jaki sposób spędzimy ten dzień z najbliższymi i osobami nam bliskimi. I pamiętajmy, że dobrze by było by jutrzejszy dzień rozciągnąć na cały rok.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 13 lutego br. – w 54 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 44 dniem roku, a do jego końca pozostały 321 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 754 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 44 – 71%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.25, zaś zmierzch około godz.: 17.34.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.59 zajdzie natomiast o godz. 17.00 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin, 1 minutę i 42 sekundy. Noc będzie więc miała 13 godzin, 58 minut i 18 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 58 minut i 13 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 22 minuty i 22 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

13 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 21 minut i 52 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 58 minut  i 13 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Jordan, Jordana  oraz  Beatrycze, Benignus, Benigny, Emnilda, Eulogiusz, Gilbert, Grzegorz, Humbelina, Jakub, Jan, Julian, Kastor, Katarzyna, Krystyna, Licyniusz, Martynian, Maura, Paweł, Polieukt, Stefan, Toligniew.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Miłość to akceptacja obustronnych kompromisów”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dzionki mroźne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty”.

Za nami jest już kolejny tydzień lutego. Pomimo chłodnej pogody uważamy, że powoli powinniśmy się wybudzać z naszego ,,zimowego snu”. Nie będzie to łatwy okres, jak to zazwyczaj bywa z przesileniami. I nich nikt nie myśli, że zima jest już ostatecznie za nami. Bo nie jest. Dowodzi nam tego dzisiejszy dzień jak i dni wcześniejsze. Oraz te które nas czekają. Pamiętajmy o tym, że trwa jeszcze luty, zaś w marcu jak w garncu, kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata, no i maj, a w nim zimni ogrodnicy i chłodna Zośka. Niezła perspektywa – co?

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja