wtorek , 16 kwiecień 2024
Home » Aktualności » POLICJA OSTRZEGA! RÓŻNE MASKI OSZUSTÓW: FAŁSZYWY OFICER, POLICJANT, WNUCZEK, itp.

POLICJA OSTRZEGA! RÓŻNE MASKI OSZUSTÓW: FAŁSZYWY OFICER, POLICJANT, WNUCZEK, itp.

Raciborscy policjanci zwracają się z ponownym apelem do mieszkańców. Niestety mimo wielu apeli do społeczeństwa, wciąż zdarzają się sytuacje wyłudzania pieniędzy od seniorów. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy Policji. Przypominamy: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania „akcji” policyjnych. To mechanizm działania oszustów, dlatego w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby oszustwa jak najszybciej poinformujmy Policję o zaistniałej sytuacji.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych. Pomimo licznych apeli, nie tylko Policji, ale również wielu organizacji i instytucji, nadal zgłaszają się na Policję osoby, które padły ofiarą oszustw metodą „na policjanta czy wnuczka”. Ponownie zwracamy się z prośbą o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

 • bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
 • informuj Policję o każdej próbie oszustwa pod numerami alarmowymi 112;
 • Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy;
 • krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej;
 • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy;
 • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie;
 • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.
 • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
 • nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu sami;
 • nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.   INFO: Policja.
 • Redakcja