poniedziałek , 26 wrzesień 2022
Home » Aktualności » Po wieczornej nawałnicy leczymy rany. Wreszcie mamy chłodny dzień.

Po wieczornej nawałnicy leczymy rany. Wreszcie mamy chłodny dzień.

Wakacje rozkręcają się na dobre. Dzieci, młodzież oraz wielu starszych rozpoczęło już na dobre swój wypoczynek. Pozostali niestety w ten czas muszą pracować. Po kilkunastu dniach nadejdzie jednak zmiana i role mogą się odwrócić. Tylko dzieci i młodzież wcale nie muszą się denerwować, bowiem przed nimi jest niemal 60 dni kanikuły. Przez ten okres można śmiało zaplanować sobie różnoraki wypoczynek, w wielu miejscach i mający różną formę. W zależności od aktualnie panującej pogody sami możemy sobie organizować wypoczynek wedle swojego uznania i możliwości finansowych. To jednak pieniądze nie muszą być głównym elementem skutecznego i efektywnego wypoczynku. Niekoniecznie bowiem musimy wypoczywać w dalekiej zagranicy. Proszę dać wiarę temu, że całodniowa wycieczka rowerowa z grupą przyjaciół ( a nawet samotnie ) w otaczające nas lasy, może być zbawienna dla naszego ciała i umysłu. Zachęcamy do takiej formy wypoczynku.

A za nami mamy bardzo trudny i dynamiczny poniedziałek. Ten dzień z całą pewnością będzie predysponował do najcieplejszego dnia 2019 r. To co się działo z nami i wokół nas poprzez anomalię pogodową nie mieści się w normalnym rozumowaniu. Ukrop towarzyszył nam od samego rana, ale to co działo się późnym popołudniem i w wieczór trudno jest krótko opisać. Gorąc w godzinach 16.00-17.00 sięgał miejscami nawet +40oC!!! Kwestią chwil było to, że nad Rudy nadejdą zapowiadane burze i zjawiska ekstremalne. Na zmierzenie się z nimi szykowaliśmy się od samego rana. Mamy nadzieję, że każdy z nas zdążył i był bezpieczny.

Około godz. 17.00 nad Rudy nadciągnęła od strony Czech  potężna wichura, którą trudno było nawet namierzyć, wraz z sobą przyniosła burze z opadami deszczu. Na całe szczęście nie padał zapowiadany grad.

Już w chwile po rozpoczęciu nawałnicy – zgasł prąd i zawyły strażackie syreny. Niestety pobojowisko wokół nas było przeolbrzymie. Szkody również. Usuwanie przerwy w dostawie prądu trwało niemal do 23.00. Po około pół godzinnej nawałnicy zmieniły się w sposób oczywisty warunki pogodowe – a temperatura spadła dokładnie o 20oC!!! do poziomu +19oC. Drastycznie zmieniało się również ciśnienie, co potęgowało nasz dyskomfort w funkcjonowaniu.

Generalnie jednak możemy dziękować Bogu, że doznane przez nas szkody były w miarę nie najgorsze.

Mamy wakacyjny wtorek, pogodny ale bardzo rześki z ,,ludzką” temperaturą. Jeśli dać wiarę meteorologom, to tego typu pogoda trochę u nas pobędzie. Po wczorajszych opadach deszczu – burza a potem nocny deszcz wysuszona ziemia wchłonęła szybko całą wodę jak gąbka.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 2 lipca br. – w 11 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 183 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 182 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 11 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +18oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +24oC, w tej chwili wynosi około +22oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +26oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 54%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.56, zaś zmierzch około godz.: 21.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.41 zajdzie natomiast o godz. 21.00 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 41 minut. Dzisiejszy dzień jest 8 godzin i 13 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 8 godzin i 38 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 2 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 5 minut i 50 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 14 minut i 15 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aron, Bożydar, Jagoda, Juda, Martynian, Otto, Piotr i Urban. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny letni bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Mówienie o własnych wadach już jest pocieszające”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje”.

Wygląda na to, że tegoroczne lato ,,postanowiło” w swoich pierwszych dniach być upiornie gorące. W minionych dniach mogliśmy tego doświadczyć. Po wiosenno-letnich upałach, dzisiaj temperatura doszła do ,,normalnej” równowagi, jest więc znacznie chłodniej niż było. Zaplanujmy więc pod taką pogodę nasze dzisiejsze zajęcia. Bieżący i kolejny tydzień mają być pod względem pogody bardzo umiarkowane. Może więc być fajnie i radośnie. Tego sobie i Państwu życzymy z głębi serca. Cały czas jednak mamy nadzieję, że w lato będziemy mieli ,,ludzkie” temperatury, a wszelkie zjawiska ekstremalne będą nas omijały z daleka.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja