środa , 19 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Po Paproci, również mieszkańcy Osiedla Lipowego protestują w sprawie drogi.

Po Paproci, również mieszkańcy Osiedla Lipowego protestują w sprawie drogi.

W dniu wczorajszym – w sobotę 19.01.2019 r. mieszkańcy Osiedla Lipowego w Rudach podjęli interwencję w sprawie stanu drogi dojazdowej do ich osiedla – ul. Aleja Lipowa. Przypomnijmy, że mówimy o drodze gminnej rozpoczynającej swój bieg tuż przed Kolonią Renerowską prowadzącą w głąb ich osiedla. W godzinach dopołudniowych mieszkańcy zmuszeni byli do zatrzymania i skierowania na inne drogi dojazdowe ciężkich samochodów dostawczych które załadowane ładunkiem chciały dojechać do osiedla.

Z ust mieszkańców można było usłyszeć, że trzeba wreszcie powiedzieć – dosyć marnowaniu gminnych pieniędzy? W czym rzecz?

Otóż na krótko przed zeszłorocznymi wyborami samorządowymi Gmina Kuźnia Raciborska przeprowadziła remont przedmiotowej drogi przy udziale funduszy gminnych oraz korzystając z dofinansowania Lasów Państwowych. Jak określali to mieszkańcy, remont tej drogi pochłonął kwotę około 150.000,-zł. Mówią, że to dużo. O wiele za dużo, by pozwolić na to, by pieniądze zostały wyrzucone w błoto.

Już bowiem na etapie remontu drogi w minionym roku słychać było krytyczne głosy w kwestii jakości i inżynierii wykonywanych prac. Według mieszkańców kwestią czasu było to, że temat jakości wykonanych prac powróci.

I powrócił.

W ostatnich dniach bowiem coraz częściej z tej drogi dojazdowej korzystały wysokotonażowe samochody ciężarowe. Zdaniem mieszkańców, należy przy wjeździe na drogę postawić znak ograniczający ciężar i ładunek samochodów które mogą na tą drogę wjechać. Inaczej z drogi pozostaną tylko głębokie błotniste koleiny, czyli jakość drogo powróci szybko do tej sprzed kilku miesięcy. Do tego nie chcą mieszkańcy dopuścić.

W wyniku rozmowy mieszkańców z kierowcą zatrzymanego samochodu, kierowca uznał ich argumenty i skorzystał z wskazanego innego dojazdu.

Jak jednak spowodować, żeby w każdy kolejny dzień – kiedy mieszkańcy w większości będą w pracy sytuacja się nie powtarzała?

W trakcie rozmów z mieszkańcami Osiedla, z rąk do rąk krążyło pismo którego adresatem był Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej. To pismo w poniedziałek 21.01.2019 r. ma zostać przedłożone adresatowi.

Nasza redakcja zna już treść pisma, ale szacunek do mieszkańców i urzędu wymaga, by nie cytować go jeszcze przed jego złożeniem.

Nie jest jednak żadną tajemnicą, że mieszkańcy w piśmie przedstawiają swoje zdanie w kwestii stanu technicznego drogi, jakości wykonanych robót, oraz wnoszą o zabezpieczenie drogi przed dalszą dewastacją.

Byliśmy na miejscu, publikujemy więc kilka zdjęć które obrazują panującą na drodze i osiedlu sytuację.

W tym miejscu przypomnijmy, że kilka tygodni temu mieszkańcy Paproci zaprotestowali przeciwko jakości wyremontowania drogi ul. Paproć w Rudach. Również w tym przypadku droga remontowana była krótko przed wyborami samorządowymi. Również wtedy mieszkańcy zwracali uwagę na fakt złego wykonawstwa prac. W tym przypadku czekać nie trzeba było długo – droga została rozjeżdżona. W sprawie tej drogi dotarła do nas deklaracja gminy, ze droga zostanie naprawiona w ramach gwarancji.

Redakcja

dav
dav
sdr
dav