poniedziałek , 15 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Plastikowe reklamówki znikną ze sklepów! Tyle tylko, że …… w Niemczech.

Plastikowe reklamówki znikną ze sklepów! Tyle tylko, że …… w Niemczech.

Jak informuje portal MyPolacy.de zbliża się nieuchronny kres plastikowych reklamówek. Tyle tylko, że sprawa dotyczy Niemiec a nie Polski. Wielka szkoda. Niemiecki rząd zatwierdził projekt minister środowiska dotyczący zakazu stosowania plastikowych toreb. Niemcy robią więc krok ku czystszemu środowisku. Klamka więc zapadła. Torby plastikowe są uosobieniem marnotrawstwa zasobów: są wykonane z ropy naftowej, a często używane są tylko przez kilka minut.

Zakaz dotyczy płatnych, plastikowych reklamówek o grubości ścianek do 50 mikrometrów (nawet tych tak zwanych bio lub biodegradowalnych, które często w ogóle nie nadają się do recyklingu, a uprawa roślin do ich produkcji jest często związana ze stosowanie pestycydów i monokultur) wydawanych w supermarketach lub innych sklepach. Chociaż wykorzystywanie plastikowych reklamówek spadło w Niemczech, to jednak roczne ich zużycie wciąż jest duże i liczy 1,6 mld sztuk.

Z wprowadzenia zakazu zadowolone jest Deutsche Umwelthilfe, które uważa obostrzenie za „ważny wkład w zapobieganie powstawaniu odpadów i marnotrawstwa krajobrazu”.

Z zakazu zwolnione są worki na śmieci i cienkie woreczki foliowe, w które konsumenci często pakują warzywa i owoce, ale minister środowiska poinformowała, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami supermarketów w Niemczech dotyczące zastąpienia jednorazówek siatkami na owoce i warzywa wielokrotnego użytku.

Coraz więcej ludzi przyzwyczaja się do posiadania toreb wielokrotnego użytku – powiedziała Schulze, zaznaczając przy tym, że papierowe torby nie są dobrym zamiennikiem foliowych reklamówek.

Gigantyczna kara za złamanie zakazu

Zakaz stosowania w Niemczech plastikowych reklamówek wejdzie w życie po okresie przejściowym wynoszącym około 6 miesięcy (sklepy muszą mieć czas na pozbycie się foliowych reklamówek z magazynów). Złamanie przepisu będzie wiązało się z karą grzywny w wysokości do 100 000 euro!

Unijne wymogi

Zakaz stosowania plastikowych jednorazówek jest częścią programu mającego ograniczyć ilość plastikowych odpadów. Przypomnę, że Unia Europejska wydała zakaz stosowania plastikowych artykułów jednorazowego użytku. Zakaz ma zacząć obowiązywać od początku 2021 roku.

Źródło: freiepresse.de

Redakcja