poniedziałek , 15 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Piątkowy poranek powitał nas chłodną słoneczną pogodą.

Piątkowy poranek powitał nas chłodną słoneczną pogodą.

piatek 2Przeżywamy 3 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 6 dniem tegorocznego Adwentu. Za oknem mamy w miarę poprawną pogodę, generalnie jest pogodnie, ba świeci nawet intensywnie słońce. Temperatura jest w granicach zera, poczucie zimna jest jednak duże. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 26 965!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 623 452  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 85 126 osób! Przybyło: 470 zmarłych!!! ( są to dane z czwartku ).

W niektórych krajach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Witamy wszystkich naszych czytelników w czwartek, w 5 dniu tegorocznego adwentu. Jakby na to nie patrzeć mamy już za sobą pierwszy adwentowy tydzień. W naszej świadomości jest to, że od minionego środy rozpoczęliśmy ostatni miesiąc tego roku – grudzień. A skoro I niedziela adwentowa jest również za nami,  to najwyższa pora powoli szykować się do świąt. Mamy piątek i tradycyjnie już od poniedziałku od godz. 7.00 rano w rudzkim kościele rozpoczęliśmy udział w mszach św. roratnich. Tyle tylko, że w tym roku przebiegają one w rygorze koronawirusa. Postarajmy się uczestniczyć w nich tyle ile się da, bowiem stanowią one ,,kręgosłup” czasu oczekiwania na Boże Narodzenie. Radosnego oczekiwania życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Pamiętajmy również o tym, że jutro mamy Barbórkę. Jak więc widzimy początek tegorocznego Adwentu będzie dla nas niezmiernie bogaty i atrakcyjny.

A tak w ogóle przypominamy naszym czytelnikom, że oto 1 grudnia br. rozpoczęła się w naszej strefie klimatycznej meteorologiczna zima.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy już czwartek. Również szybkimi krokami zaczął biec miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 3 grudnia br. – w 72 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 337 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 28 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 72 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 731 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 45 – 75%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.49, zaś zmierzch około godz.: 16.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.27 zajdzie natomiast o godz. 15.46 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 20 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 40 minut. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 16 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 16 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

3 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 55 minut i 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 16 minut  i 25 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Franciszek, Ksawery  oraz  Atalia, Biryn, Ema, Emma, Franciszek Ksawery, Gerlinda, Hilaria, Kasjan, Kryspin, Lucjusz, Łucjusz, Mirokles, Uniemir.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Cisza – stajesz się lepszy przez to, co słyszysz”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Mroźny grudzień, wiele śniegu, żyzny roczek będzie w biegu”.

*** Tak na dobrą sprawę, do świąt mamy jeszcze niespełna 14 dni roboczych. Trudno temu dać wiarę, ale taka jest prawda. Od dawna mówiliśmy, że im bliżej świąt, tym czas będzie nam upływał szybciej. Jutro mamy Barbórkę, potem Św. Mikołaja i dalej ostatnia prosta do świąt. Nie zapominajmy o tym, że równolegle z Adwentem będą trwały roraty. To jeden z podstawowych i ważnych elementów Adwentu. W miarę możliwości powinniśmy więc w nich uczestniczyć. Niech nasze uczestnictwo w porannych roratach stanie się naszym zwyczajem. Zachowajmy jednak wszelkie rygory bezpieczeństwa Covid.

***  Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego adwentowego piątku.

Redakcja