wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Od Wigilii Bożego narodzenia dzielą nas tylko 2 tygodnie.

Od Wigilii Bożego narodzenia dzielą nas tylko 2 tygodnie.

Do świąt pozostały nam równe 2 tygodnie. Dokładnie za tyle dni przezywać będziemy Wigilię Bożego Narodzenia. Powoli więc musimy robić niezbędne zakupy i wykonywać konieczne prace przygotowawcze do świąt. A w związku z tym musimy już mieć wizję tych świąt. Za nami jest już 1 tydzień Adwentu i 2 niedziela Adwentowa. Każdy z nas mógł ją spędzić na swój sposób, jednak wiele osób tradycyjnie odwiedziło piwnicę w rudzkim Opactwie, gdzie w najlepsze trwa tegoroczny jarmark adwentowy. Jak zwykle czas spędzony w Opactwie jest okresem spędzonym w miłej świątecznej atmosferze. Na dworze pogoda w niczym nie przypomina zbliżającej się zimy. Poniedziałek od rana był mokry, deszczowy i chłodny. Nieuchronnie jednak zbliżamy się do kalendarzowej zimy. Jaka ta zima będzie w realu trudno dzisiaj jednoznacznie przesądzać. Nie ukrywamy jednak, że my liczymy na zimę w pełnej krasie ale w wymiarze umiarkowanym.

W dniu dzisiejszym w kalendarzu mija pierwsza dekada grudnia.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 10 grudnia br. w 79 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 344 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 21 dni.

Przeżywamy 79 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +5oC, w tej chwili wynosi  około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC!!! Dzień jest lekko pochmurny i stosunkowo chłodny. Ciśnienie atmosferyczne idzie lekko w górę i wynosić będzie w granicach 749 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 67%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.55, zaś zmierzch około godz.: 16.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.34 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 10 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 50 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 7 minut. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 40 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 10 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 13 minut, 44 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 6 minut i 21 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Brajan, Daniel, Judyta, Maria, Andrzej i Julia. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Takt polega na tym, że wiesz jak daleko możesz posunąć się za daleko”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy ptaki o północy latają, mroźną zimę zapowiadają”.

Czy w związku ze zbliżającymi się świętami, mają Państwo już pewien zamysł na rodzaj potraw które chcielibyście przygotować na ten szczególny okres. Wiadomo – tradycja musi być i trudno sobie wyobrazić kolację wigilijną ,,wywróconą do góry nogami” w stosunku do naszych tradycji. Bo tak być musi. Powinniśmy pieczołowicie dbać o to, aby to co przekazali nam nasi rodzice i dziadkowie – utrwalić, a następnie przekazać kolejnym pokoleniom. Bo poza aspektem religijnym, to jest w tych świętach piękne i warto o to dbać. Więc dbajmy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja