niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Od świętej Katarzyny nie wyganiaj już na dwór żywiny”. Witamy we wtorkowe przedpołudnie.

,,Od świętej Katarzyny nie wyganiaj już na dwór żywiny”. Witamy we wtorkowe przedpołudnie.

To doprawdy już ostatnie dni listopada. Dokładnie pozostało ich 5, a potem mamy już tylko grudzień, którego dni zazwyczaj mijają jak mgnienie oka. Zanim to jednak nastąpi to w najbliższy sobotę będziemy świętować popularne Andrzejki. A potem już tylko Adwent,  Barbórka, Św. Mikołaj i ……. Święta.

W kolejnych dniach pogoda mocno przyśpieszy w kierunku warunków zimowych. Skoro jednak niebawem nastąpi miesiąc grudzień, taka pogoda nie powinna nas dziwić. Kilkustopniowy mróz nocą spowoduje, że poprawią się warunki pogodowe a głównie czystość powietrza na dworze. Aktualny klimat jest zdecydowanie mniej zdrowy w stosunku do tego który panował jeszcze kilkanaście dni temu. Szybkimi krokami zmierzamy w stronę Adwentu, już za nieco ponad 4 dni przeżywać będziemy I Niedzielę Adwentu. Tym samym, za sobą mamy już ostatnią niedzielę zwykłą roku kościelnego – Niedzielę Chrystusa Króla. Przed nami rozpościera się więc piękny przedświąteczny okres. Miejmy nadzieję, że dane nam będzie przeżyć go w pięknej i radosnej atmosferze. By jednak tak się stało, wiele zależy od nas samych. Pomyślności na dzisiejszy poniedziałkowy czas.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 26 listopada br. w 64 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 330 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 35 dni.

Przeżywamy 64 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +9oC, w tej chwili wynosi  około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +9oC. Dzień jest pochmurny a z rana mglisty. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 74%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.39, zaś zmierzch około godz.: 16.26.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.16 zajdzie natomiast o godz. 15.51 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 35 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 25 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 31 minut. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 6 godzin i 50 minut. Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 26 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin i 49 minut, 43 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 30 minut i 22 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Leonard, Sylwester, Delfin, Lechosława, Lechosław, Jan, Konrad, Sylwestra i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Dlatego, że nie znajdujemy, czego szukamy, nie powinniśmy rezygnować z szukania tego, co znaleźć możemy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Od świętej Katarzyny nie wyganiaj już na dwór żywiny”.

Za nami Katarzynki i Święto Kolejarza, powoli musimy szykować się do Andrzejek. Tak, tak – to już za kilka dni. Zapewne zabaw, uciech i wspólnego biesiadowania nie zabraknie. Ale nade wszystko za nieco ponad 4 dni nastanie Adwent i nastrój przedświąteczny – Mikołaj, Barbórka, coś tam jeszcze, święta, sylwester i Nowy Rok. Przyznają Państwa, że to obiecująca perspektywa. Obyśmy tylko zdrowi byli.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja