wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Dzień Katarzyny jaki, cały grudzień taki”. To ci zapowiedź pogody!

,,Dzień Katarzyny jaki, cały grudzień taki”. To ci zapowiedź pogody!

Przeżywamy kolejny tydzień roku, jest on ostatnim tygodniem tego roku tzw. tygodniem normalnym. Od Adwentu dzielą nas bowiem już tylko dni. Dokładnie – 6. Najwyższa więc pora szykować się do niego a potem do świąt. Mamy dla naszych czytelników zaproszenie na cykl 4 niedziel adwentowych na Kiermasz Adwentowy do rudzkiego Opactwa. Tak, tak. Już za niespełna tydzień, nawet gdybyśmy chcieli, nie da się uciec od klimatu zbliżających się świąt. Mamy nadzieję, że do tego duchowego klimatu dopasuje się drugi klimat, mianowicie pogoda. Wszystko wskazuje na to, że idziemy w stronę zimy. Nie będzie to zima z prawdziwego zdarzenia, ale o namiastce zimy z całą pewnością będziemy mogli już mówić. Pomimo, że od tej kalendarzowej dzielą nas jeszcze dokładnie 4 tygodnie. Tymczasem na dworze od kilku dni mamy pogodę typowo jesienną. Meteorolodzy zapowiadają nadejście ,,małej” zimy. Nie będzie jednak opadów śniegu a jedynie nocą temperatura spadnie nieco poniżej zera. Patrząc więc za poranne okno zapraszamy do miłego spędzenia dzisiejszego dzionka, najlepiej na dworze a jeszcze lepiej gdzieś głęboko na leśnych ścieżkach spacerowych. Do pierwszego dnia kalendarzowej zimy pozostało nam nieco ponad 28 dni.

Wczoraj przeżywaliśmy ostatnią niedzielę zwykłą roku kościelnego – Niedzielę Chrystusa Króla. Przed nami rozpościera się więc piękny przedświąteczny okres. Miejmy nadzieję, że dane nam będzie przeżyć go w pięknej i radosnej atmosferze. By jednak tak się stało, wiele zależy od nas samych. Pomyślności na dzisiejszy i kolejny czas.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 25 listopada br. w 63 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 329 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 36 dni.

Przeżywamy 63 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +10oC, w tej chwili wynosi  około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC. Dzień jest pochmurny a z rana był bardzo mglisty. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 83 – 71%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.38, zaś zmierzch około godz.: 16.27.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.15 zajdzie natomiast o godz. 15.51 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 36 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 24 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 32 minuty. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 6 godzin i 48 minut. Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 25 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin i 47 minut, 25 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 32 minuty i 40 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Erazm, Katarzyna i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Nic, co robisz, nie jest stratą czasu, jeśli umiesz mądrze korzystać z własnych doświadczeń”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dzień Katarzyny jaki, cały grudzień taki”.

W ostatnich dniach pogoda poprawiła się w stosunku do tego co mieliśmy jeszcze niedawno. Wierząc jednak meteorologom, powtarzamy za nimi, że pogoda idzie ku zimie. Będzie chłodniej i nocą lekki przymrozek. W takiej to aurze przyjdzie nam za kilka dni żegnać listopad i witać miesiąc grudzień. A po tym powitaniu przed nami będzie się rozpościerał już tylko najpiękniejszy okres w roku kalendarzowym – okres przedświąteczny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.    Redakcja