poniedziałek , 15 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Od Świętego Florka daj chleba do worka”. Witamy we wtorkowy poranek.

,,Od Świętego Florka daj chleba do worka”. Witamy we wtorkowy poranek.

kogutZa oknem mamy szary, lekko pochmurny dzionek. Ba, tak na dobrą sprawę to możemy powiedzieć, że idzie zima ale trwa jesień. Przeżywamy wtorek 17 grudnia br. A więc weszliśmy w ostatni tydzień tegorocznego adwentu. Na kartce kalendarza do Świąt pozostało już doprawdy niewiele. Niejako ,,po drodze” w dniu 21 grudnia br. ( w sobotę ) powitamy astronomiczną Zimę, a potem będziemy czekać już tylko na Wigilię, Święta, Sylwestra i Nowy Rok AD 2020. Powoli więc przychodzi nam finiszować z 2019 rokiem. Dzisiaj znajdujemy się już wyraźnie w drugiej połówce grudnia – ostatniego miesiąca w kalendarzu. Najwyższa więc pora poza przygotowaniami świątecznymi czynić podsumowania dotyczące mijającego roku. Jaki on był? W czym był lepszy od poprzedniego a w czym gorszy? Na te i na wiele innych pytań postaramy się w najbliższych dniach odpowiedzieć. Jednak temat numer 1 na najbliższych kilka dni to przygotowania do świąt. I nimi się zajmiemy. Tymi materialnymi ale również duchowymi. W związku z tym zachęcamy naszych czytelników do bycia z nami. Zapewniamy, że będzie warto. Serdecznie dziękujemy.

Dzisiejszy dzień jest jednym z najkrótszych w roku, doprawdy jeszcze 3-4 dni i długość dnia stanie, po czym dnia zacznie  ……. przybywać kosztem nocy. I tak w koło. Ewidentnie więc w dalekiej perspektywie pojawi się Przedwiośnie i Wiosna.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 17 grudnia br. w 86 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 351 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 14 dni.

Przeżywamy 86 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +0,5oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +11oC, w tej chwili wynosi  około +5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC!!! Dzień jest w miarę ciepły ale lekko pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne lekko drgnęło w dół i wynosić będzie w granicach 742 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 82%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.01, zaś zmierzch około godz.: 16.22.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.40 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 4 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 56 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 1 minutę. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 52 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 17 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 19 minut, 10 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut i 55 sekund!!!!!!

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Florian, Łazarz, Łukasz i Olimpia. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Dużo nie znaczy dobrze, ale dobrze znaczy bardzo dużo”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Od Świętego Florka daj chleba do worka”.

W dniu wczorajszym rozpoczęliśmy ostatni tydzień Adwentu, który prowadzi nas bezpośrednio do Świąt Bożego Narodzenia. Już nawet nie ponaglamy nikogo w świątecznych przygotowaniach, bowiem upływający czas zrobi to sam. Tyle tylko, że apelujemy do naszego rozsądku – nie róbmy nic w pośpiechu. Są prace które zawsze mogą poczekać na później, oraz te które musimy zrealizować do świąt. I od nich proponujemy rozpocząć. Pamiętajmy, że strona duchowa tych świąt i całego okresu świątecznego jest ważniejsza od tej materialnej. I tego się trzymajmy. Zaręczamy, że wyjdziemy na tym tylko na dobre.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja