wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Od jutra niepełnoletni muszą mieć kartę rowerową. Za złamanie przepisu grozić może mandat 1500,- zł. lub ….. nagana.

Od jutra niepełnoletni muszą mieć kartę rowerową. Za złamanie przepisu grozić może mandat 1500,- zł. lub ….. nagana.

W zakresie karania kierowców za łamanie przepisów możemy mówić o prawdziwej rewolucji. Przede wszystkim zmieniła się wysokość mandatów za łamanie przepisów. Zmiana wysokości mandatów to nie jedyna zmiana. Zmianie uległo również wiele zasad związanych z łamaniem przepisów drogowych. O tej kwestii będziemy pisać w osobnym materiale.

Jak się okazuje, w wyniku nowelizacji przepisów bardzo wysokie grzywny ( mandaty ) nie grożą tylko kierowcom. Mianowicie – rośnie również grzywna za jazdę bez właściwych uprawnień na rowerze i hulajnodze. W głównej mierze chodzi tu o jazdę bez ważnej karty rowerowej w wydaniu młodzieży niepełnoletniej. Na całe szczęście nowy przepis wspomina również o możliwości zastosowania przez kontrolującego nagany!!!

Nowe przepisy określają karę za jazdę na rowerze lub hulajnodze bez uprawnień. Ta grzywna wynosi 1,5 tys. zł. Nowe przepisy zaczną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2022 r. a więc już od jutra.

Ów nowy przepis mówi – cyt.: ,,Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego właściwego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1.500,- złotych”.

*** Ta kwestia dotyczy młodzieży niepełnoletniej, która powinna mieć kartę rowerową, aby poruszać się rowerami po drogach publicznych. Podobny obowiązek istnieje również obecnie. Zgodnie z prawem, nowe sankcje dotyczą osób w wieku 10 – 18 lat.

*** Osoby pełnoletnim, bo zgodnie z nowym prawem nie zostaną objęte nowym przepisem. Dorosłym wystarczy na wezwanie okazać dowód osobisty.

*** Nowe przepisy nie obejmują również dzieci do 10 roku życia. Ta grupa może poruszać się na rowerach i hulajnogach wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna.

Redakcja