czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » 2021 rok na finiszu! Pora żegnać Stary Rok i szykować się do powitania Nowego Roku.

2021 rok na finiszu! Pora żegnać Stary Rok i szykować się do powitania Nowego Roku.

plakat

Przeżywamy 30 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Rok 2021 szybkimi krokami zmierza ku końcowi. Pozostały już tylko niespełna 2 dni. Czwartek jest 9 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy okres typowa jesień pomimo, że w kalendarzu widnieje zima. To ocieplenie potrwa minimum 2 tygodnie. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały tylko + 2oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 minutę i 24 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 14 325!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 094 608  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 96 415 osób! Przybyło: 709 zmarłych!!! ( są to dane za środę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Jak by na to nie patrzeć 2021 rok zmierza ku końcowi. To już jutro pożegnamy Stary Rok 2021 a powitamy Nowy AD 2022 rok. Do tej chwili pozostało nam już naprawdę niewiele godzin. Biorąc to pod uwagę, wielu z nas jest już na najwyższych obrotach w przygotowaniach do Sylwestra. Mamy nadzieję, że wszyscy zdążą na czas a sama zabawa minie bezpiecznie, miło, przyjemnie i radośnie. Wszystko jednak musi przebiegać w duchu obostrzeń koronawirusowych. Mamy nadzieję, że tak będzie. Starajmy się jednak tak ,,balować”, abyśmy byli w stanie o północy w sposób świadomy powitać Nowy Rok i mieli świadomość tego, że to nowy rok nastał. Różnie bowiem w tym względzie bywało w przeszłości. Nieprawdaż? Tymczasem na dworze tak jak zapowiadaliśmy mamy nadal ,,jesień”, nocą słupek rtęci spadł do -2oC, nad ranem temperatura nieco się podniosła i wynosiła +2oC. A teraz pada deszcz i jak pokazują prognozy pogody od Nowego Roku sytuacja się nie zmieni. Z całą pewnością taka pogoda i takie warunki nie sprzyjają temu by wyjść na dwór na dłuższy spacer. Z niecierpliwością czekamy więc na Nowy Rok i umiarkowaną zimę.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 30 grudnia br. – w 9 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 364 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 2 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 9 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +4oC, w tej chwili wynosi około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 94 – 93%, prawdopodobieństwo opadów 100%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.30.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.52 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 7 minut i 48 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 52 minuty i 12 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 4 minuty i 19 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 48 minut i 9 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

30 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 15 minut i 26 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 minuty  i 19 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Anizja, Eugeniusz  oraz  Anizjusz, Dionizy, Egwin, Eksuperancjusz, Liberiusz, Łazarz, Małgorzata, Marceli, Perpetuus, Rajner, Sewer, Uniedrog.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Udając kogoś kim nie jesteś, jesteś jedynie nieudaną kopią osoby którą pragniesz być”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy grzmi na lód, będzie głód”.

Powoli możemy mówić – że 2021 rok jest już za nami. Uprawnieni również jesteśmy do tego, aby o minionym roku wydawać swoje oceny. Można to robić, biorąc pod uwagę wiele kryteriów. Pamiętajmy jednak, że najważniejszą sprawą jest to w jakim zdrowiu dane nam było przeżyć mijający rok. A poza tym wszystko musi mieć inny – mniejszy wymiar. Ważne jest przecież to, w jakiej kondycji fizycznej, ale również psychicznej wchodzimy w kolejny rok. Chcąc wydać własną ocenę temu wszystkiemu, co dane nam było przeżyć w mijającym roku, z całą pewnością musimy powiedzieć, że było różnie, ale nie najgorzej. Rok ten był przeciętny, ze wskazaniem na zły rok. Wszystko za sprawą wirusa Covid-19. Nadal trwał. Mamy świadomość tego, że taka ocena jest indywidualną sprawą każdego z nas, nie mniej jednak patrząc przekrojowo uprawnieni jesteśmy do stwierdzenia, że mijający rok nie był rokiem dobrym i tak go wspominajmy. A co na przyszłość. A na przeszłość wypowiedzmy stare ludowe powiedzenie – ,,oby w kolejnym roku zdrowi byliśmy, a rok oby nie był gorszy od tego który właśnie mija”. Oj daj Boże!

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja