poniedziałek , 17 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Dzieciarnia świętuje!

Dzieciarnia świętuje!

dzień-dziecka1Każdy z nas pamięta, że ,,od zawsze” 1 czerwca był świętem wszystkich dzieci. I dobrze, niech dzisiejszy dzień będzie manifestacją tego, jak bardzo dzieci są nam potrzebne dla trwania pokoleń. Generalnie rzecz ujmując, każdy z nas jest czyimś dzieckiem, ale zróbmy tak, by dzisiejsze święto oddać w należny sposób całej ,,dzieciarni”. Dobrze by było, aby taki dzień dziecka trwał na okrągło i cały czas, z całą pewnością w sposób zdecydowany poprawiło by to  rodzinne i społeczne relacje. Wszystkim naszym dzieciom, tym małym i tym dużym, nasza redakcja składa moc gorących życzeń. Niech każdy kolejny dzień będzie takim, że będziemy o nim mówić z prawdziwą satysfakcją i radością. Wtedy świat naszych dzieci będzie lepszy, wtedy świat nas rodziców będzie dobry. Niech wszystkie nasze dzieci tryskają zdrowiem, radością i ogólnym zadowoleniem.

Kto i jak świętuje Międzynarodowy Dzień Dziecka?

Jest to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich ( np.: Czechy, Słowacja, Rosja ) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana The International Union for Protection of Childhood, której celem była zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Nie we wszystkich krajach świata święto obchodzone jest tego samego dnia.

ONZ obchodzi swój Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z roku 1989. Francuski odpowiednik Dnia Dziecka to święto rodziny, celebrowane 6 stycznia. Japońscy chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca. 5 maja, czyli w dniu chłopca przed swoimi domami Japończycy wywieszają zrobione z papieru karpie ( zwane Koinobori albo Satsuki-Nobori ). Karpie te symbolizują rodziców – ojciec to karp czarny, matka czerwony – niebieski karp symbolizuje syna, ilość karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie! Siła płynących pod prąd karpi kojarzona jest z chłopcami. Niemcy Dzień Dziecka świętują dopiero od chwili zjednoczenia kraju. Do tej pory święto to obchodzone było tylko we Wschodnich Niemczech ( NRD ).    Redakcja