piątek , 12 lipiec 2024
Home » Aktualności » Niebezpieczne beczki z odpadami wykryto na terenie posesji w Jankowicach.

Niebezpieczne beczki z odpadami wykryto na terenie posesji w Jankowicach.

Do odkrycia groźnego składowiska beczek z chemikaliami doszło wczoraj w Jankowicach w jednej z prywatnych posesji. Składowisko jest na tyle niebezpieczne, że policja nadzoruje ten teren. W budynku gospodarczym przy głównej drodze na trasie Racibórz-Rudy  DW 919 na zaparkowanym tu pojeździe ciężarowym ujawniono 72 pojemniki z nieznaną substancją. Wszystko wskazuje, że może być ona groźna dla środowiska i ludzi. Beczki z substancją nie są oznakowane, więc trudno jest stwierdzić z jaką substancją mamy do czynienia.

Na wypadek zaistnienia takich sytuacji obowiązują określone procedury, które natychmiast zostały wdrożone.

Czy to składowisko okaże się tykająca bombą ekologiczną? Póki co odpad traktowany jest jako nieznana substancja.

– Zgłoszenie o składowaniu beczek było anonimowe – mówi nam kom. Mirosław Szymański, rzecznik prasowy raciborskiej KPP.

Natychmiast po zgłoszeniu na miejsce wezwano strażaków, ale ci nie podjęli działań. Nie było wycieków ani innego zagrożenia. Policja od wczoraj, od około 16.00, stale nadzoruje teren. Ustaliła właściciela nieruchomości. Powiadomiono gminę i jej służby ochrony środowiska. Etykiety na pojemnikach są zamalowane – dodaje Szymański. Wykonywane będą kolejne czynności w tej sprawie.

Jak donosi raciborski portal www.naszraciborz.pl niedawno doszło do podobnego zdarzenia w gminie Krzyżanowice w miejscowości Zabełków.

Raciborski portal pisał wówczas: https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/30613-bomba-ekologiczna-w-zabelkowie–firma-z-chybia-zwiozla-tu-setki-beczek-z-chemikaliami.html

Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszej Gminy i okolic, by w sposób szczególny być wyczulonym na tego typu sytuacje. O  każdym zdarzeniu i podejrzeniu związanym z lokalizacją odpadów ( wszelkich ), prosimy informować Gminę, policję lub reprezentantów społecznych ( sołtysów, radnych ).

Redakcja