wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Meteorologiczna, astronomiczna a potem kalendarzowa. Taka jest kolej rzeczy.

Meteorologiczna, astronomiczna a potem kalendarzowa. Taka jest kolej rzeczy.

Macro snowflake and fallen defocused snowflakes on blue background

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Zanim jednak one nastaną przyjdzie nam pożegnać się z Jesienią i powitać Zimę. Stanie się to już niebawem, jeszcze w czasie przedświątecznym. Uprawnione jest więc stwierdzenie, że zmiana pór roku jest od nas o maleńki kroczek.  W końcowym okresie jest również skracanie się długości dnia na korzyść nocy. Tak, tak – czeka nas chwilowy ,,zastój” a potem dnia zacznie przybywać. Najpierw o ,,kurzą stopkę” potem o ,,barani skok”, by wreszcie wydłużać się w sposób bardziej wymierny. I tak będzie do czerwcowego Św. Jana.

Dzisiaj natomiast pragniemy w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, czy pierwsza nadejdzie zima kalendarzowa, astronomiczna czy może meteorologiczna?  Każda z nich zaczyna się bowiem w innym terminie.

*** Jako pierwsza nadeszła zima meteorologiczna. Stało się to 1 grudnia br. i tak jest zawsze. Z tą datą nie powinniśmy więc mieć żadnego problemu.

*** Kiedy z kolei nadchodzi zima astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Jako druga ( po meteorologicznej ) przychodzi do nas zima astronomiczna, która rozpoczyna się w czasie przesilenia zimowego i trwa do równonocy wiosennej. Słońce góruje wtedy w Koziorożcu. W 2023 roku moment ten wypadnie 22 grudnia o godzinie 4.27. Pierwszym dniem astronomicznej zimy będzie zatem piątek 22 grudnia. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej – odwrotnie – najdłuższy. Data nadejścia zimy astronomicznej nie jest stała.

*** O ile termin astronomicznej zimy zmienia się z roku na rok, o tyle data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest niezmienna. Zawsze wypada w tym samym dniu. Kalendarzowa zima rozpoczyna się zawsze 22 grudnia. W 2023 rok będzie to piątek. Kalendarzowa zima przyjdzie do nas zatem jako trzecia i będzie trwała do 21 marca 2024 r.

*** Poczytaj również: https://tvn24.pl/tvnmeteo/ciekawostki/najkrotszy-dzien-w-roku-2023-kiedy-przesilenie-zimowe-poczatek-zimy-astronomicznej-i-kalendarzowej-daty-st7591696

Redakcja