niedziela , 14 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Ludzie piszą » Niedzielny pożar w Rudach – szczęście w nieszczęściu, straty ogromne. Wesprzyjmy poszkodowanych.

Niedzielny pożar w Rudach – szczęście w nieszczęściu, straty ogromne. Wesprzyjmy poszkodowanych.

Najprawdopodobniej nieostrożność człowieka przy posługiwaniu się otwartym ogniem spowodowała niedzielne zapalenie się butli z gazem i pożar mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Dworcowej w Rudach. Straty są bardzo duże –  oszacowano je na 80 tys. zł. Strażacy całą noc z niedzieli na poniedziałek dozorowali miejsce zdarzenia.

Zgłoszenie o pożarze przyszło 20 stycznia o godz. 16.06. Na miejsce natychmiast wysłano po 2 zastępy zawodowe z Raciborza oraz Rybnika. Z Raciborza skierowano do Rud dodatkowo autodrabinę oraz zadysponowano 4 miejscowe zastępy OSP. Pożar objął mieszkanie na poddaszu. Strażacy musieli zlokalizować źródło ognia, a potem opanować żywioł, dogasić płomienie oraz – za pomocą kamery termowizyjnej – sprawdzić pozostałe części budynku, w tym strych. Na szczęście blaszane pokrycie dachu mocno opóźniło rozprzestrzenianie się ognia. Straty są jednak znaczne, szacowane na 80 tys. zł. Ogromnym zagrożeniem była objęta ogniem butla z gazem. W każdej chwili mogło dojść do wybuchu. Strażacy namierzyli ją kamerą termowizyjną i chłodzili strumieniem wody. Udało się obniżyć jej temperaturę, a potem bezpiecznie wynieść przez okno. Na miejscu pojawiło się pogotowie energetyczne. Odłączono dopływ prądu. Władze gminy zajęły się zapewnieniem pogorzelcom miejsca noclegu. Z domu ewakuowało się dziewięć osób. Pięciu mieszkańców nie było w nim w chwili, gdy doszło do pożaru.

Informujemy, że można wesprzeć 4-osobową rodzinę, która ucierpiała w zdarzeniu najbardziej. Można również poszkodowanym pomagać bezpośrednio indywidualnie. Zachęcamy do pomocy.

*** Zrzutka: https://zrzutka.pl/b2pjbd

Redakcja