czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » Kampania – Zaszczep w sobie chęć szczepienia! W dobie koronawirusa ta ważna kwestia powraca.

Kampania – Zaszczep w sobie chęć szczepienia! W dobie koronawirusa ta ważna kwestia powraca.

Zaszczep w sobie chęć szczepienia! – pod takim hasłem od dłuższego czasu Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi akcję promującą szczepienia ochronne. Celem akcji jest pokazanie korzyści wynikających ze szczepień ochronnych, a także podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej zapobiegania chorobom zakaźnym dzięki stosowanym szczepieniom.

Akcja informacyjna skierowana jest do lekarzy i pielęgniarek oraz w dużej mierze do rodziców i opiekunów dzieci.

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Dzięki nim wyeliminowano całkowicie ospę prawdziwą, a w wielu  krajach nie występuje poliomyelitis, różyczka wrodzona czy tężec noworodków. Poza tym zmniejszyła się zachorowalność na wiele chorób zakaźnych, spadła liczba zgonów i powikłań po przebytych chorobach zakaźnych.

Szczepienia ochronne zapewniają odporność na zachorowanie dziecka, dzięki nim chroni się nie tylko osoby zaszczepione ale również te, które z różnych przyczyn medycznych nie można zaszczepić. Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, co potwierdzają badania kliniczne.

W Polsce  do bezpłatnych szczepień, tzw. Obowiązkowych może zaliczyć między innymi te  na gruźlice, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonica, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczkę, odrę i świnkę.

W ograniczonym zakresie są dostępne szczepionki przeciw pneumokokom i ospie wietrznej, które przeznaczone są dla grupy ryzyka.

Ponadto do szczepień zalecanych, ale płatnych wliczone są te przeciw grypie, rotawirusom i meingokokom. Cały świat zrobił wszystko by wyprodukować sprawdzoną i skuteczną szczepionkę przeciwko koronawirusowi.  Wielu z nas stawiało sobie pytanie – Czy i kiedy będzie to możliwe?  Na pozytywną odpowiedź na to pytanie czekaliśmy z wielkim zniecierpliwieniem. Długo jednak czekać nie trzeba było. Na świecie wyprodukowano bowiem bardzo szybko kilka skutecznych szczepionek na tą chorobę. Już pierwsze doświadczenia po szczepieniach pokazały, że szczepienie znacząco pomaga zabezpieczyć nas w chwili wielkiej fali zachorowań. i zabezpiecza przed dużymi zgonami i ciężkim przechodzeniem choroby.

Informacje dotyczące szczepień dostępne są na stronie: www.szczepienia.gis.gov.pl .

Redakcja