czwartek , 26 styczeń 2023
Home » Aktualności » ,,Jeśli ci jeszcze nie dokuczył luty, to pal dobrze w kominie i miej kożuch suty”. Czy to przysłowie się ziści?

,,Jeśli ci jeszcze nie dokuczył luty, to pal dobrze w kominie i miej kożuch suty”. Czy to przysłowie się ziści?

Przeżywamy 39 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Wtorek jest 49 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda z rana jest w miarę poprawna. W trakcie dnia może jednak być różnie – o każdej porze dnia i nocy. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 21 marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 40 minut i 53 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 21 980!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 185 757  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 106 607 osób! Przybyło: 10 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Za nami jest już cały pierwszy tydzień lutego. Patrząc na kalendarz lada co zakończymy pierwszą dekadę tego miesiąca. Tak, tak, miesiąc luty wielkimi i szybkimi krokami rozkręca się na dobre. Ani się nie obejrzymy a luty dobiegnie końca i nastanie marzec. A jak marzec, to Wiosna. Przedtem jednak mamy prawo oczekiwać równie radosnej i budującej pory – Przedwiośnia. Mamy nadzieję, że Przedwiośnie już niedługo się rozpocznie i z dnia na dzień ,,rozkwitnie” całkowicie i przyniesie nam piękną i ciepłą pogodę.

Wobec panujących warunków pogodowych uzasadnione jest, że spragnieni szukamy słońca i ciepła. Nie ma się jednak co dziwić, po długim okresie jesienno-zimowym mamy prawo być zgłodniali słonecznej pogody. Wszakże słońce niesie ze sobą wielką radość i zdrowie.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 8 lutego br. – w 49 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 39 dniem roku, a do jego końca pozostało 326 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +4oC, w tej chwili wynosi około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę  3 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 65%, prawdopodobieństwo opadów 30%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.33, zaś zmierzch około godz.: 17.26.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.07 zajdzie natomiast o godz. 16.52 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 44 minuty i 22 sekundy. Noc będzie więc miała 14 godzin, 15 minut i 38 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 40 minut i 53 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 50 minut i 16 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

8 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 39 minut i 12 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 40 minut  i 53 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Hieronim, Józefina  oraz  Ampeliusz, Gabriela, Gniewomir, Gniewosądka, Honorat, Irena, Izajasz, Jan, Juwencja, Juwencjusz, Lucjusz, Łucjusz, Mirogniew, Paweł, Piotr, Polikarp, Salomon, Sebastian, Stefan.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Zamiast kochać swoich wrogów, traktuj trochę lepiej swoich przyjaciół”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień:

Dopiero co wkroczyliśmy w miesiąc luty, a tu już za 2 dni minie pierwsza jego dekada. Nawet biorąc pod uwagę to, że w bieżącym roku mamy ,krótki” luty – 28 dni, do końca miesiąca pozostało doprawdy niewiele dni. A potem już tylko marzec, przedwiośnie i początek wiosny. To wszystko wydarzy się już w marcu. A potem tylko kwietniowe święta Wielkanocne.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja