czwartek , 6 październik 2022
Home » Aktualności » Jak przystaje na ,,chłodnego” ogrodnika – pada i jest zimno.

Jak przystaje na ,,chłodnego” ogrodnika – pada i jest zimno.

hot drink from a cup.

I jak tam minął Państwu 13-ty dzień maja wspierany przez zimnego ogrodnika Św. Serwacego? Mamy nadzieję, że dobrze, pomimo tego, że pogoda nie była najlepsza. Panował ziąb, ale deszcz nie padał. Z kolei dzisiaj, w okresie ,,panowania” 3 zimnych ogrodników przyszła pora na Św. Bonifacego. W kolejce natomiast stoi ,,zimna” Zośka. Generalnie jednak rzecz ujmując, mamy w tym roku w ,,dniach zimnych” szczególnie chłodno i deszczowo. Możemy więc z całą otwartością powiedzieć, że coś jednak w tym fenomenie pogodowym zimnych dni jest. Co roku czekamy na nie z wielkim niepokojem. W przeszłości jednak bywało w tym zakresie również różnie, generalnie jednak w okresie ,,zimnych” bywało zimno. No to w takim razie w tym roku dopisaliśmy do tradycji. Tymczasem nowy tydzień biegnie w najlepsze, minął kolejny majowy weekend. Mamy nadzieję, że Bonifacy i Zośka nie zajdą nam mocno za skórę i da się ździebko dychnąć na świeżym wiosennym powietrzu. Tego sobie i państwu życzymy. Miłego dnia!

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 14 maja br. – w 55 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 134 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 231 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 55 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 754 – 750 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 70%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.21, zaś zmierzch około godz.: 21.03.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.01 zajdzie natomiast o godz. 20.24 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 23 minuty. Noc będzie więc miała 8 godzin i 37 minut. Dzisiejszy dzień jest już 7 godzin i 20 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 6 godzin i 36 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 13 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 59 minut i 57 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin,20 minut i  8 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bonifacy, Dobiesław, Jeremiasz, Koryna, Maciej i Wiktor. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Wymagaj od siebie nawet wtedy, kiedy nikt by od Ciebie nie wymagał”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Ani się woda wróci, która upłynęła, także ani godzina która już minęła”.

Ależ ten świat pędzi. Przecież dopiero co, cieszyliśmy się urokami minionego długiego weekendu a tutaj tydzień zakręcił kolejne koło. Za nami jest już kolejny majowy  weekend – tym razem ze zmienna pogodą.

Jeszcze tylko 2 dni i za nami będą zimni ogrodnicy i chłodna Zośka. Wszystko wskazuje na to, że wszyscy święci w tym zakresie pokażą nam kto tu w zakresie pogody rządzi. Pamiętajmy jednak, że dzisiaj i jutro w kalendarzu i na dworze rządzą Św. Bonifacy i krnąbrna Zośka. Oby nic bardzo złego nam się nie przytrafiło.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja

dzien dobry