poniedziałek , 18 wrzesień 2023
Home » Aktualności » Idą wybory do Sejmu i Senatu. Co każdy z nas wiedzieć powinien?

Idą wybory do Sejmu i Senatu. Co każdy z nas wiedzieć powinien?

*** TAK PRZEBIEGA KAMPANIA WYBORCZA / BIEŻĄCE INFO:

⇒⇒⇒ Koalicja Obywatelska ( D. Tusk ) obiecuje, że da …. . Czytaj: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-emerytura-do-5000-zl-bez-pit-podatek-belki-do-likwidacji-ko-,nId,7015563

⇒⇒⇒ Tusk wygrał z Kaczyńskim? Czytaj: https://wiadomosci.wp.pl/nie-bylo-widac-zadzy-wladzy-eksperci-krytycznie-o-konwencji-pis-ludzie-tuska-zadowoleni-6939725498108512a

⇒⇒⇒ Czeka nas potężny cios. Politycy nie mają umiaru: Czytaj: https://www.money.pl/gospodarka/politycy-zaczeli-obiecywac-policzylismy-ile-to-bedzie-kosztowac-6937900275645024a.html


*** Idą wybory do Sejmu i Senatu:

Już niespełna dwa miesiące pozostały do kolejnych wyborów parlamentarnych.  To za niespełna 42 dni –  15 października br. przyjdzie nam zdecydować kto będzie rządził w kraju w kolejnych 4 latach. Jak wskazują wstępne sondaże, w tegorocznych wyborach o ich wyniku mogą zadecydować nawet pojedyncze głosy, a już na pewno preferencje wyborcze określonych środowisk. Stąd też, jak kraj długi i szeroki walka idzie o każdy głos wyborcy. Dlatego właśnie każdy z nas powinien swój mandat rozdzielać z rozwagą, roztropnie i wielką odpowiedzialnością. Wszakże idzie o nasz los, komfort życia, bezpieczeństwo oraz wiele ważnych spraw i kwestii z szeroko rozumianego życia społecznego.

Jak poniżej staramy się pokazać, głos każdego z nas jest bardzo ważny, ale politycy nie byli by sobą gdyby nie stworzyli systemu obliczania i obrabiania głosów, tak by wyszło po ich myśli.

Wszystko za sprawa tego, co lata temu wymyślił belgijski prawnik, profesor prawa cywilnego i matematyki Victor d’Hondta.

To jego ,,naukowo-rachunkowe wypociny” mieszają w tym wszystkim co my wrzucimy do wyborczej urny.  Prawnik ten najbardziej znany jest właśnie za sprawą stworzonej w 1878 roku procedury podziału mandatów między kandydatów z list partyjnych w wyborach o ordynacji proporcjonalnej,

*** Główne ugrupowania w walce o senatorskie i poselskie mandaty:

Poniżej podajemy najbardziej prawdopodobną listę ugrupowań na jakie będzie można głosować w wyborach parlamentarnych 2023:

  • Polska 2050 (nowa partia),
  • Koalicja Obywatelska ( m.i. Platforma Obywatelska, Nowoczesna ),
  • Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Samorządowcy,
  • Lewica,
  • Konfederacja,
  • Prawo i Sprawiedliwość,
  • Niezależni,
  • Mniejszości narodowe ( głownie niemiecka ).

Wyjaśniamy, jakie przełożenie mają nasze głosy na podział miejsc w Sejmie i Senacie. Czy zawsze wygrywa kandydat, który uzyskał najwięcej głosów? Czym jest lokomotywa wyborcza? W jaki sposób oblicza się liczbę mandatów dla poszczególnych partii?

*** WAŻNE:  Jak działa przeliczanie głosów na mandaty w wyborach?

*** Czytaj:  https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/jak-dziala-przeliczanie-glosow-na-mandaty-w-wyborach/

*** W kolejnych odcinkach ( im bliżej wyborów ) na naszych łamach przedstawiać będziemy wszystko to, co może nam pomóc w tym, by stając 15 października br. przed urną wyborcza nie być zmanipulowanym poprzez  różnego rodzaju kiełbasę wyborczą. Tak by nasz wybór był świadomy i odpowiedzialny.

Redakcja