poniedziałek , 17 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Dzień w stosunku do nocy odrobił już niemal 2 godziny. Witamy w sobotnie dopołudnie.

Dzień w stosunku do nocy odrobił już niemal 2 godziny. Witamy w sobotnie dopołudnie.

Przeżywamy 42 dzień 2023 r. Przed nami jest jednak niemal cały rok. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął. W ostatnim okresie zima ,,kąsa” nas swoimi zębami. Był śnieg, a w ostatnich dniach znaczny mróz. Generalnie jednak pomimo tego, że oczekiwaliśmy na łagodną zimę, tak do końca nasze oczekiwania się nie spełniają. Bieżący sezon zimowy ponad wszelką wątpliwość jest stosunkowo chłodniejszy do tych poprzedzających. Oczywiście pamiętamy o wiosennym epizodzie w styczniu kiedy to termometry pokazały 19oC na plusie.

Sobota jest 53 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w dalszym ciągu mamy chłodne dni, ale nie zimę w pełnej krasie. W stosunku do minionego tygodnia ociepliło się na tyle, że zalegający śnieg szybko znikł.  Znikł już niemal całkowicie. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że w dalszym ciągu możemy się spodziewać podobnej pogody. Póki co meteorolodzy zapowiadają pogodową degrengoladę z dużymi wiatrami. Zacznie się już dzisiaj i wszystko potrwa aż do wtorku. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 50 minut i 22 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2023 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 11 lutego br. – w 53 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 43 dniem roku, a do jego końca pozostały 322 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 753 – 758 mmHg, wiatr osiągnie siłę  3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 74 – 80%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.29, zaś zmierzch około godz.: 17.30.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.03 zajdzie natomiast o godz. 16.57 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 53 minuty i 51 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 6 minut i 9 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 50 minut i 22 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 12 minut i 18 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

11 lutego jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 12 minut i 24 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 50 minut  i 22 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bernadeta, Łazarz, Maria  oraz  Adolf, Adolfa, Benedykt, Bertrada, Cedmon, Dezyderia, Dezyderiusz, Dezydery, Grzegorz, Heloiza, Jonasz, Lucjusz, Łucjusz, Olgierd, Paschalis, Sekundyn, Seweryn, Świętomira, Teodora, Wiktoria

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: „Nie można żyć, nie zważając na wyzwania, nie podejmując wyzwań. Ten, kto nie zważa na wyzwania, kto nie odpowiada na wyzwania, jest jak martwy.”

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: „Czasem luty tak się zlituje, że człek boso w pole wędruje”

Za sobą mamy już pierwszą dekadę lutego. Przeżywamy więc drugi weekend tegorocznego lutego. Będziemy mieli więc okazję by odpocząć i nieco zregenerować siły po pracowitym i ciężkim tygodniu. Mamy nadzieję, że ten cel uda nam się osiągnąć. Nie ma co ukrywać, ale zima powoli powinna się oddalać a my coraz częściej spoglądać będziemy w kierunku wiosny. Co przyniesie  nam najbliższy czas niedługo doświadczymy. Nasze nadzieje są jednak wielkie. W lutym bowiem czeka nas jeszcze tłusty czwartek i nade wszystko Walentynki ale i Ostatki oraz Popielec. Tegoroczny luty będzie miesiącem z 28 dniami, bowiem 2023 r. nie jest rokiem przestępnym i ma 365 dni.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.

Redakcja