czwartek , 19 maj 2022
Home » Aktualności » ,,Czasem się Luty zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem się tak zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”. Witamy u progu lutego.

,,Czasem się Luty zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem się tak zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”. Witamy u progu lutego.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy 1 dzień miesiąca stycznia roku AD 2021! Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 2 503!!! Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 1 515 889  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 37 222 osób! Przybyło: 42 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** Styczeń 2021 r. przeszedł już do historii. Rozpoczęliśmy kolejny miesiąc tego roku – luty. W tym roku luty jest ,,normalnym” miesiącem, bowiem nie mamy roku przestępnego. Czyli tegoroczny luty będzie miał 28 dni, jest więc ….. ,,stosunkowo krótki”. Przed nami dokładnie 4 pełne tygodnie lutego. A luty, jak to zawdy bywało powinien być zimowy najbardziej ze wszystkich miesięcy. A za oknem mamy bardzo pogodny, chłodny i słoneczny dzionek. Za nami jest bardzo mroźna noc z temperatura przy gruncie -15oC!!! To powinno być normalne, wszakże znajdujemy się w środku kalendarzowej zimy. Patrząc na niebo widzimy, że lutowe słońce znajduje się już coraz wyżej na nieboskłonie i jak zechce, to potrafi dobrze przygrzać. Trwająca więc w kalendarzu i na dworze w realu zima trafia więc na godnego siebie rywala. W tej chwili bardzo aktualne staje się pytanie, co luty odsłoni w swoim wymiarze? A kiedy za 28 dni luty minie pozostanie już tylko marzec i 3 tygodnie do Wiosny. Żyć, nie umierać – nieprawdaż? Poza tym z dnia na dzień dzionek nam się wydłuża kosztem nocy. Na dzień dzisiejszy jest to już niemal 1,20 minut!!! Czy dacie temu wiarę.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę, 18 minut i 34 sekundy!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobota 30 stycznia br. – w 40 dniu astronomicznej zimy. Dzisiejszy dzień jest 30 dniem roku, a do jego końca pozostały 335 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 40 dzień tegorocznej astronomicznej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -15oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około 0oC, w tej chwili wynosi około -5oC. Wraz z upływem dnia, pod wieczór temperatura spadnie w okolice zera. Temperatura odczuwalna może wynosić -5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 735 – 733 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 61%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.43, zaś zmierzch około godz.: 17.15.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.20 zajdzie natomiast o godz. 16.40 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 20 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 40 minut. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 18 minut i 34 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 22 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

29 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 1 minut i 31 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 18 minut  i 34 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Brygida, Seweryn, Zybert i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Badaj twarze, nie słuchaj tego, co mówią usta”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czasem się Luty zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem się tak zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”.

Rozpoczęliśmy pierwszy dzień lutego. Za nami jest już więc caluśki styczeń ze wszystkimi swoimi urokami i bolączkami. Udało nam się go przeżyć w miarę dobrej kondycji. Pomimo tego, że były dni w których zima mocno upomniała się o swoje miejsce. Pamiętajmy jednak o ty, że w lutym zima trwa w najlepsze, a luty od zawsze był najbardziej zimowym z zimowych miesięcy. Jaki będzie w tym roku przekonamy się na własnej skórze. Jeśli ma jeszcze sypnąć śniegiem i przymrozić, to niech stanie się to właśnie w lutym, nie zaś w marcu, kwietniu, lub nie daj Boże w maju kiedy to na dworze jest miejsce na Przedwiośnie a potem na wiosnę.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja