poniedziałek , 17 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Co kierowca musi zrobić na wypadek drogowej kontroli policyjnej?

Co kierowca musi zrobić na wypadek drogowej kontroli policyjnej?

Przypominamy wszystkim kierowcom, że obowiązuje instrukcja dla kierowców na wypadek kontroli policyjnej. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące tego co muszą zrobić kierowcy, gdy funkcjonariusz zatrzymuje pojazd silnikowy bądź motorower.

Z opublikowanych przez MSWiA zasad wynika, że od 9 lutego 2022 r. kierujący zatrzymany przez policjanta lub innego funkcjonariusza najpierw musi zatrzymać pojazd oraz trzymać ręce na kierownicy. Już na polecenie funkcjonariusza należy włączyć światła awaryjne oraz umożliwić identyfikację pojazdu. To ostatnie dotyczy również na przykład otwarcia komory silnika pojazdu. Uprawniony funkcjonariusz może jednak sprawdzić i inne miejsca w aucie.

Instrukcja wskazuje również wyraźnie, że kierowca może opuścić pojazd tylko na wyraźne zalecenie funkcjonariusza. To samo się zresztą tyczy pasażerów samochodu.

Kto może zatrzymać pojazd?

Rozporządzenie przypomina też o tym, kto może zatrzymać pojazd do kontroli. Poza policjantami upoważnienia przysługują też umundurowanym strażnikom gminnym bądź miejskim, strażnikom leśnym oraz funkcjonariuszom Straży Parku. Kontrolować pojazdy mogą również ,,osoby działające w imieniu zarządcy”.

*** Informacja prasowa

Redakcja