poniedziałek , 15 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Chciało by się powiedzieć, że kuźniański magistrat stał się kuźnią prawdziwych talentów.

Chciało by się powiedzieć, że kuźniański magistrat stał się kuźnią prawdziwych talentów.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha traci najbliższych współpracowników. Tak w ostatnich dniach piszą media. Oto bowiem 30 stycznia br.  dotychczasowy zastępca Sylwia Brzezicka-Tesarczyk mieszkanka Rud złożyła na ręce Burmistrza swoją rezygnację z zajmowanego stanowiska. W uzasadnieniu swojej decyzji mówi -,,wyczerpała się możliwość współpracy z Panem Burmistrzem”.

W tym miejscu przypomnijmy, że w ostatnim okresie jest to kolejna rezygnacja kluczowego pracownika kuźniańskiego Urzędu, a więc osób współpracujących dotychczas najbliżej z Burmistrzem.

Wcześniej z pracy odszedł sekretarz Dominik Klimanek oraz zastępca skarbnika Paweł Zdobylak.

Wielu z nas stawia sobie pytanie – co stoi za takimi decyzjami? Zwłaszcza mając przed oczyma nieprzeciętną wiedzę, umiejętności, bogate doświadczenie oraz kompetencjach osób które żegnają się z pracą w kuźniańskim magistracie. Chciało by się w tym miejscu powiedzieć, że kuźniański magistrat stał się kuźnią prawdziwych talentów. Dlaczego więc nie potrafi ich zatrzymać dla dobra lokalnej społeczności?

Spośród tej grupy osób ,,tylko” odchodząca Pani Burmistrz w sposób jednoznaczny określiła powody swojej niespodziewanej decyzji -,,wyczerpała się możliwość współpracy z Panem Burmistrzem”.

Na dzień dzisiejszy jestem w stanie tyle przekazać i tyle przekazuję – mówi na łamach lokalnych mediów. W urzędzie i gminie pracuję z fantastycznymi ludźmi, przede mną jeszcze trzy miesiące w samorządzie. Ale wyczerpała się możliwość dalszej współpracy z Panem Burmistrzem.

Burmistrz Paweł Macha po nieukrywanym początkowym zaskoczeniu taką decyzją swojego zastępcy sprawę komentuje w następujący sposób –  ciągle nie potrafię się z tym oswoić, ale już niedługo będę się zastanawiał nad osobą która zastąpi odchodzącą. Pani burmistrz złożyła trzymiesięczne wypowiedzenie, więc liczę, że do końca będzie pracować. Dziewczyna się rozwija, jest bardzo niezależna. Trzymam za nią kciuki, żeby w następnej pracy była przynajmniej tak efektywna jak u mnie.

W ostatnich dniach sprawy uległy jednak wielkiemu przyśpieszeniu. Oto bowiem wygląda na to, że nowy z-ca Burmistrza zostanie już niebawem powołany na swoje stanowisko. Zdaje się to potwierdzić informacja burmistrza Pawła Machy opublikowana na internetowej stronie informacyjnej Urzędu gdzie Burmistrz ujawnia osobę kandydata na nowego następcy dzisiejszej Pani Burmistrz.  Osobą tą jest Pan Wojciech Gdesz z Kuźni Raciborskiej. Możemy więc oczekiwać, że powołanie nowego zastępcy nastąpi niebawem, wcześniej jednak burmistrz przyjmie wypowiedzenie Pani Sylwi Brzezickiej-Tesarczyk i uruchomi szczególny jego bieg.

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę może mieć zastosowanie przepis mówiący o tym, że pracodawca ( Burmistrz ) może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia ( do 30 kwietnia 2023 r. ). W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do pobierania wynagrodzenia.

*** Informacja Burmistrza Pawła Machy dotycząca nowego zastępcy burmistrza

Miło mi poinformować, iż do Grona Pracowników Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej w niedługim czasie dołączy Wojciech Gdesz, który przyjął moją propozycję pracy na stanowisku Zastępcy Burmistrza. Przejmie obowiązki po Pani Sylwii Brzezickiej – Tesarczyk, która funkcję zastępcy sprawowała od 2018 roku. Cieszę się, że złożona propozycja objęcia tej funkcji spotkała się z aprobatą, gdyż Pan Wojciech to człowiek czynu, któremu dobro Małej Ojczyzny od zawsze leży na sercu. Jest wybitnym organizatorem życia społecznego, wspierającym również środowiska, z którymi współpracuję. Kierując się bogatym dorobkiem zawodowym Pana Wojciecha jestem przekonany, że nasza współpraca będzie dobrym czasem dla gminy Kuźnia Raciborska i Jego Mieszkańców.Z wyrazami Szacunku

Burmistrz Paweł Macha

*** Wojciech Gdesz: nauczyciel i wychowawca z 25-letnim stażem pracy. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.  Pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej im. J. Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej i w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kuźni Raciborskiej.

Koordynator oraz uczestnik współpracy z ZS Odry, Urzędem Miasta Odry w Republice Czeskiej, Euroregionu Silesia – Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry.  W obrębie współpracy transgranicznej oraz szeroko pojętej edukacji historycznej realizował wiele projektów z zakresu edukacji, sportu oraz turystyki. Wieloletni koordynator akcji Movember – profilaktyki i leczenia męskich nowotworów.

Współautor dwujęzycznej publikacji „Mozaika kultur“, prezentującej znaczące dla czesko-polskiego pogranicza miejsca, postaci i wydarzenia. Autor licznych publikacji poświęconych turystyce, historii regionu oraz współpracy transgranicznej. Instruktor Turystyki Kwalifikowanej o specjalnościach: turystyka rowerowa, turystyka piesza górska oraz  turystyka kajakowa.

Uhonorowany Wyróżnieniem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka za odnalezienie i przekazanie XIX wiecznych fotografii z Biblioteki Branickich. Wyróżniony Odznaką ,,Przyjaciel Dziecka”. Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej wyróżniony Nagrodami Dyrektora Szkoły, Burmistrza i Śląskiego Kuratora Oświaty. Jego pasją  jest turystyka rowerowa, retoryka oraz literatura czeska. Żonaty, ojciec 7 letniej córki.

W sprawie czytaj również:

*** https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/101511-sylwia-brzezicka-tesarczyk-zrezygnowala-ze-stanowiska-wiceburmistrz-kuzni-raciborskiej

*** https://www.radio90.pl/wspolpracownicy-burmistrza-kuzni-raciborskiej-odchodza-z-pracy.html

Redakcja