niedziela , 15 marzec 2026
Home » Aktualności » ,,Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło”. Czekają nas 2 chłodniejsze i deszczowe dni.

,,Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło”. Czekają nas 2 chłodniejsze i deszczowe dni.

Za porannym oknem mamy słoneczny niedzielny poranek. Temperatura jest stosunkowo niska ( o godz. 6.00 wynosiła +5oC ). A za nami przeurocza słoneczna sobota. Ani żeśmy się nie obejrzeli a tutaj mamy już niedzielę kolejnego i ostatniego weekendu tegorocznej zimy. W ten oto sposób, znowu jesteśmy o 1 dzionek bliżej kalendarzowej wiosny. Bardzo wyraźnie widać więc, że oto nadchodzą ,,lepsze” dni. Pytanie jest tylko jedno – kiedy? Dzień jest już dosyć długi. Z rana przejaśnia się już przed godziną 6.00 a dzionek trwa niemal do 18.30, bo wtedy właśnie zapada wieczór a potem noc. Wszystko to powoduje, że dzień jest już znacząco długi – stanowi to już niemal 4 godziny w stosunku do najkrótszego dnia w roku. A będzie jeszcze lepiej. To wszystko musi nas cieszyć, bowiem zmienia układ naszych dziennych zajęć w sposób diametralny.

Chciałoby się powiedzieć, że coraz więcej czasu będziemy spędzać na dworze, na ,,świeżym” powietrzu i rozgrzanym słoneczku. Niestety, dzisiaj nie będzie pogodnie i ciepło. Spędzenie czasu na dworze jest ze wszech miar wskazane ale będzie dzisiaj bardzo trudne. Może jeszcze nie przy chłodnym piwku, ale piwko podgrzane, tudzież grzaniec lub smakowita herbatka – czemu nie? Mimo wszystko, zachęcamy do bycia w ten weekend na dworze. Tak, czy inaczej do kalendarzowej wiosny pozostało nam już raptem 5 dni.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 15 marca br. – w 84 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 74 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 291 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 84 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +15oC, w tej chwili wynosi około +5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 14oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 49 – 59%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.26, zaś zmierzch około godz.: 18.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.58 zajdzie natomiast o godz. 17.51 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 52 minuty. Noc będzie więc miała 12 godzin i 8 minut. Dzisiejszy dzień jest już 3 godziny i 49 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 16 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2026 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

15 marzec jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny, 30 minut i 43 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 49 minut i 21 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Klemens, Ludwika, Longina, Longin, Gościmir i Krzysztof. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Bądź takim, abyś nie musiał czerwienić się przed samym sobą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło”.

Patrząc na to co mówią meteorolodzy, od niedzieli pogoda ma nieco siąść. Nie możemy jednak w najbliższym tygodniu oczekiwać wielkich chłodów. Wręcz przeciwnie nocą temperatura spadnie w przestrzeń temperatur lekko ujemnych, lub lekko na plusie. Będzie jednak mniej pogodnie. W poniedziałek i wtorek możliwe są niewielkie opady deszczu. Deszczu tak bardzo mocno oczekiwanego. Dobrze jednak byłoby gdybyśmy w kolejnych dniach wygospodarowali więcej czasu by dłużej pobyć na dworze. Może dopomoże nam w tym sytuacja w naszych ogródkach, ogrodach i na podwórkach, gdzie po zimie czeka na nas wiele pracy. Może ta konieczność ,,wywabi” nas na dwór. Wtedy uda nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Zapraszamy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja