niedziela , 4 grudzień 2022
Home » Aktualności » Zima powróciła na kilka dni. Już niedługo się jednak ociepli.

Zima powróciła na kilka dni. Już niedługo się jednak ociepli.

Przeżywamy 7 dzień Nowego Roku 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Piątek jest 17 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy mroźny poranek. Za nami mroźna noc, przed nami mroźny dzień. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że chłodniejsze ( zimowe ) dni utrzymają się co najwyżej do najbliższego poniedziałku. I tak do lutego. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały aż – 4oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 14 minut i 44 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 11 902!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 191 193  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 99 428 osób! Przybyło: 117 zmarłych!!! ( są to dane za środę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Za nami Święto Trzech Króli. Przy chłodnej pogodzie godnie świętowaliśmy ten dzień. W tym miejscu przypominamy, że po kilkudziesięciu latach, od niedawna święto Trzech Króli ( Święto Objawienia Pańskiego ) jest również dniem wolnym od pracy. Ciężko nam to powiedzieć, ale wraz z końcem najbliższego weekendu zakończy się kilkunastodniowy okres tegorocznego świętowania. Kolejne święto trafi nam się w drugiej dekadzie kwietnia br., będzie to ….. Wielkanoc. A za oknami mamy lekko zimową scenerię. Nad ranem temperatura lokalnie spadała do -4oC.  Dzisiaj natomiast mamy kontynuację takiej pogody. Wobec takiego stanu rzeczy dzisiaj możemy nie czuć się komfortowo.  Przed nami rysują się ,,normalne” tygodnie z przynależnymi 2-dniowymi weekendami. Tak będzie aż do połowy kwietnia. Po drodze jednak będziemy mieli całe multum świątecznych dni, niestety nie będą one jednak wolne od pracy.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 7 stycznia br. – w 17 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 7 dniem roku, a do jego końca pozostało 358 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 17 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -1oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę  1 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 72 – 46%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.39.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 16.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin,18 minut i 13 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 41 minuty i 47 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 14 minut i 44 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 27 minut i 22 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

7 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 5 minut i 21 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 14 minut  i 44 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Julian, Kryspin, Lucjan  oraz  Chociesław, Izydor, Kanut, Łucjan, Mateusz, Nicetas, Rajmund, Rajmunda, Rajnold, Teodor, Walenty, Walentyn, Wirginia.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Aby ukarać śmiertelnych, bogowie spełniają ich życzenia”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany”.

I jak tam czujemy się w diametralnie odmiennych warunkach pogodowych? Starajmy się nadchodzący czas należycie i efektywnie wykorzystać. Pomimo takiej a nie innej pogody, nie zapominajmy o tym, aby jakiś czas pobyć na dworze. Korzystajmy z tego, że dni są coraz dłuższe. Musimy również nasze organizmy dotlenić za wszelką cenę i wystawić na tak rzadkie ostatnio chwile na słońcu. Nie unikajmy więc tego. Nie ograniczajmy naszego popołudniowego i wieczornego czasu tylko do siedzenia przed telewizorem albo komputerem. Na nasz portal zapraszamy, ale dopiero po pokaźnym dotlenieniu swoich organizmów. Ze względu na stosunkowo niskie temperatury ubierajmy się jednak należycie, tak by nie dochodziło do wyziębienia naszych organizmów. Może ono być powodem naszych zdrowotnych komplikacji. Zwróćmy uwagę również na zasadniczy fakt – mianowicie w sposób wyraźny dnia nam przybywa. I to same w sobie jest budujące.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poświątecznego piątku.

Redakcja