poniedziałek , 11 grudzień 2023
Home » Aktualności » Witamy w niedzielę 20 lutego br.

Witamy w niedzielę 20 lutego br.

Przeżywamy 51 dzień 2022 r. Przed nami nieco ponad 10 kolejnych miesięcy tego roku. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny okres nie był gorszy od tego który minął.

Niedziela jest 61 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda w trakcie dnia  będzie poprawna, ale już dzisiaj wieczorem nadejdzie do nas kolejna silna wichura. Ta kolejna wichura potrwa do jutra do godzin przedpołudniowych. Patrząc na prognozy długoterminowe widzimy, że możemy się spodziewać dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Przechodzić jednak będą dosyć często opady deszczu. Zwłaszcza w najbliższych 3 dniach. Taka pogoda ma się utrzymać do …. końca marca br.! A więc do wiosny. Tymczasem już w najbliższą sobotę nadciągnie do nas silniejsza wichura od tej z dnia dzisiejszego. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 2 godziny, 23 minuty i 18 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 13 687!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedzielę rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 553 841  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 109 817 osób! Przybyło: 25 zmarłych!!! ( są to dane za sobotę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Witamy w niedzielne dopołudnie. Trwa  kolejny tydzień lutego. W tej chwili za oknem mamy słoneczną pogodę, poranek jednak był pochmurny, wilgotny i padał drobny śnieg. Nie miał on jednak większych szans z wychodzącym zza chmur słońcem. Degustujmy więc wszystkie ,,dobroci” dzisiejszego dzionka. Nawet gdyby na ten cel mieliśmy niewiele czasu. Słońca brakuje nam bowiem ponad wszystko. Po kilku dni przepięknego przedwiośnia, czeka nas kolejnych kilka dni podobnych ale z nieco gorszą pogodą-deszczowych i wietrznych.

Generalnie patrząc na kalendarz widzimy, że za nami jest już niemal cała druga dekada lutego, a skoro tak to już niedługo nadejdzie marzec i …… mamy nadzieję, że Wiosna. Trudno jednak już dzisiaj a więc na równy miesiąc przed tym wydarzeniem wyrokować jak ta wiosna będzie i kiedy tak doprawdy nadejdzie. Ta kalendarzowa zawita bowiem do nas tradycyjnie 21 marca, natomiast meteorologiczna już z początkiem marca. Ale my po doświadczeniach sprzed kilku lat wiemy, że z tą Wiosną to różnie bywa. Czasami już jest ( w kalendarzu ) a jej nie ma, a czasami już jest a jeszcze jej nie ma ( w kalendarzu ). Nasza tegoroczna nadzieja jest taka, że przyjdzie nam doświadczyć zarówno przedwiośnia jak i wiosny. I tego się trzymajmy.

I wyraźnie podkreślamy, że niezależnie od tego jaką pogodę w dalszym ciągu dnia przyniesie nam matka Natura, już  za 3 dni mamy Tłusty Czwartek. A skoro tak, to przed naszymi oczyma ale i ustami pojawia się cała ,,chałda” słodziutkich ponczusiów i faworków. Wszystkiego dobrego życzymy sobie i naszym czytelnikom.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 20 lutego br. – w 61 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 51 dniem roku, a do jego końca pozostały 314 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 731 – 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 60 – 84%, prawdopodobieństwo opadów 40%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.16, zaś zmierzch około godz.: 17.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.46 zajdzie natomiast o godz. 17.12 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin, 26 minut i 47 sekund. Noc będzie więc miała 13 godzin, 33 minuty i 13 sekund. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny, 23 minuty i 18 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 3 godziny i 23 minuty i 18 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

20 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 56 minut i 47 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 23 minuty  i 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Leon, Zenobiusz, Amata, Aulus, Eleuteria, Eleuteriusz, Eleutery, Elżbieta, Euchariusz, Euchary, Eustachiusz, Eustachy, Falkon, Franciszek, Hiacynta, Jan, Julia, Leona, Lubomir, Ludomił, Ludomiła, Ludomir, Nila, Nilus, Peleusz, Serapion, Siestrzewit, Sylwan, Ulryk, Walery.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny”.

Nasze ludowe przysłowia zdają się potwierdzać nasze życiowe doświadczenia. A jeśli tak, to chyba powinniśmy się spodziewać wczesnej wiosny. Cóż? Nie pozostaje nam nic innego jak tylko bacznie obserwować ostatnie dni kalendarzowej zimy, a potem okres przedwiośnia no i samej wiosny. Nie ukrywamy, że chciałoby się, aby dzisiejsze przysłowie w tym roku ziściło się.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja