środa , 25 styczeń 2023
Home » Aktualności » Witamy na półmetku lutego.

Witamy na półmetku lutego.

Przeżywamy 46 dzień 2022 r. Przed nami niespełna 11 kolejnych miesięcy tego roku. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny okres nie był gorszy od tego który minął.

Wtorek jest 56 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda z rana jest bardzo poprawna. Ma być również ciepło i słonecznie. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Przechodzić jednak będą dosyć często opady deszczu. Taka pogoda ma się utrzymać do …. końca marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 2 godziny, 5 minut i 17 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 22 267!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 437 257  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 108 115 osób! Przybyło: 378 zmarłych!!! ( są to dane za poniedziałek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Siłą rzeczy słońce grzeje coraz mocniej, bowiem coraz wyżej wędruje po nieboskłonie. Patrząc na długoterminowe prognozy pogody widać, że im bliżej marca, tym ma być cieplej, ale od leciutkich akcentów zimy się nie uwolnimy. Dalej musimy liczyć się z lekkim mrozem – zwłaszcza nocą. Mimo to, z dnia na dzień, coraz częściej będziemy jednak mówić o wiośnie, wszakże ta pora roku wyraźnie pojawiła się już na coraz bliższym horyzoncie ( oczywiście póki co to tylko w kalendarzu ). Może nocami temperatura będzie ,,minusowa”, w trakcie dnia jednak słońce znajduje się na tyle wysoko, że będzie nam coraz mocniej przygrzewać. Nasi dziadkowie wszakże powiadali: ,,Dzionki mroźne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty”. Dlaczego więc miałoby być inaczej? W tym roku jednak będzie inaczej.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 15 lutego br. – w 56 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 46 dniem roku, a do jego końca pozostały 319 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +7oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +9oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 63%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.22, zaś zmierzch około godz.: 17.37.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.55 zajdzie natomiast o godz. 17.04 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin, 8 minut i 46 sekund. Noc będzie więc miała 13 godzin, 51 minut i 14 sekund. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny, 5 minut i 17 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 3 godziny i 42 minut i 32 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

15 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 14 minut i 48 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 5 minut  i 17 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Faustyn, Jowita, Zygfryd  oraz  Andrzej, Dalmacjusz, Dalmacy, Faust, Galfryd, Gliceriusz, Glicery, Joachim, Jordan, Jordana, Józef, Julia, Klaudiusz, Onezym, Pakosław, Pakosława, Przybyrad, Saturnin, Sewer, Teogenes, Wirginia, Zygfryda, Żywila.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Nie ma nic piękniejszego, jak przysłuchiwanie się milczeniu głupca”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czasem luty ostro kuty, czasem w luty same pluty”.

Na dworze nadal mamy stosunkowo ciepło, ale obiektywnie rzecz biorąc musimy stwierdzić, że ptaki wyraźnie przeczuwają, że w naturze nadchodzi czas na zmianę. Czyli na przesilenie zimowo-wiosenne. Można tego doświadczyć będąc wczesnym rankiem na dworze. Tak to już bywa, że Matka Natura w sposób oczywisty kształtuje wszystko to, co dzieje się za oknem. W związku z tym jedno jest pewne – od Wiosny nie uciekniemy. I bardzo dobrze.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja