środa , 1 luty 2023
Home » Aktualności » Zabezpiecz swojego psa – tak by inni byli bezpieczni.

Zabezpiecz swojego psa – tak by inni byli bezpieczni.

Policja przypomina wszystkim właścicielom czworonogów, że posiadacze psów zgodnie z ustawą są zobowiązani do odpowiedniego zabezpieczenia pupila przed pogryzieniem przez psa innych osób. Posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Za nieprzestrzeganie niektórych z nich możemy odpowiedzieć przed sądem.

Posiadanie pupila to dla nas przyjemność, dają nam dużo radości. Nie możemy zapominać o tym, że spoczywają na nas pewne obowiązki w związku z posiadaniem np. psa.

Obowiązki takie są zapisane w wielu aktach prawnych. Ważne jest to, by nasz zwierzak nie pogryzł przypadkowych osób. Jeżeli mamy posesje, to bardzo ważne jest zawieszenie tabliczki informującej o posiadaniu przez nas psa. Wtedy każdy kto nas odwiedzi będzie wiedział, że na posesji znajduję się nasz pupil. Obowiązek taki jest zapisany w Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt art. 10a §3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

Skutki pogryzienia przez psa mogą być bardzo tragiczne w skutkach. Pamiętajmy by zachować ostrożność. Posiadacze jak i osoby postronne muszą wiedzieć o ryzyku związanym z posiadaniem zwierzęcia.

Redakcja