niedziela , 20 Wrzesień 2020
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Lato już jest! Witamy go ścianie deszczu. Wiosnę żegnamy na 9 miesięcy.

Lato już jest! Witamy go ścianie deszczu. Wiosnę żegnamy na 9 miesięcy.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy miesiąc maj. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają nadal bardzo źle: 31 931 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 1 356 osób! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań spada, ale końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Pomimo luzowania obowiązujących rygorów,  nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

Od północy możemy już mówić, że tegoroczną Wiosnę mamy już za sobą. Bo oto tuz przed północą zawitało do nas Lato 2020. W związku z tym już dzisiejszy dzień będzie pierwszym ,,pełnym” kalendarzowym dniem lata. Żegnamy więc Wiosnę i witamy LATO 2020. Na dworze pogoda jest brzydka, cały czas mamy zachmurzenie i pada deszcz. Mamy nadzieję, że będzie jednak na tyle pogodnie, byśmy mogli we właściwy sposób zdegustować nadejście lata. Według meteorologów pogoda będzie bardzo podobna do tej z dnia wczorajszego, jeszcze przez niedziele i poniedziałek. Potem m się wypogodzić. Jest to dla nas bardzo ważna informacja, bowiem poziom wody w rzece Ruda rośnie w zastraszającym tempie i staje się niebezpieczny. W dalszym ciągu musimy się liczyć z tym, że w każdej chwili może nadejść nagła zmiana pogody i mogą nadejść zjawiska ekstremalne. Takie to już są uroki aury. Skoro dzisiaj witamy Lato, to nam nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć Państwu – miłej i umiarkowanie ciepłej tej pory roku. I oby upałów i deszczów było na tyle, byśmy zarówno my jak i natura mogli oddychać ,,normalnie”. Czyli prosimy o pogodową równowagę i umiarkowanie. A Lato witamy najgoręcej jak tylko możemy.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom: niedzielę postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej ,,poluzowanej”  narodowej kwarantanny.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 21 czerwca br. – w 1 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 170 dniem roku, do jego końca pozostało więc 196 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 1 dzień tegorocznego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła +14oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +19oC, w tej chwili wynosi około +17oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +20oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 96 – 85%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.51, zaś zmierzch około godz.: 21.44.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.36 zajdzie natomiast o godz. 21.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 24 minuty. Noc będzie więc miała 7 godzin i 36 minut. Dzisiejszy dzień jest 8 godzin i 21 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy o 8 godzin i 57 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 21 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 0 minut i 2 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 20 minut i 3 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą:  Alicja, Alojza, Alojzy, Marta, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina i Teodora. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny wiosenny bukiet.

Motto dnia: ,,Żeby żyć, trzeba sobie ustalić wartości niezależne od codzienności”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: „Kto latem pracuje, zimą głodu nie poczuje”.

No i doczekaliśmy Lata. Łezka się zapewne w niejednym oku kręci z powodu odejścia Wiosny. Ale cóż zrobić. Taki jest nasz los i otaczającej nas natury. Dobrze jest i tak, że wszystko ,,kręci” się w dobrym kierunku. Cieszmy się więc latem i miejmy nadzieję, że będzie ono w miarę pozytywne. Tak, coby nam nie zabrakło ciepła ale i chłodu, deszczu ale i suchych dni. Niech lato będzie umiarkowanie. Tego sobie życzmy nawzajem. Tego wszystkiego oczekujemy od północy kiedy to zawitało do nas astronomiczne Lato.

*** Pamiętajmy jednak cały czas o obowiązującej kwarantannie o złagodzonym wymiarze: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja