środa , 5 październik 2022
Home » Aktualności » Przeżywamy ostatni tydzień stycznia.

Przeżywamy ostatni tydzień stycznia.

Przeżywamy 24 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Poniedziałek jest 34 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w dalszym ciągu mamy zimę w pełnej krasie i wymiarze.  Utrzymuje się gruba warstwa śniegu, trzyma również dosyć wyraźny mróz.  Patrząc w prognozy pogody widzimy, że możemy się spodziewać lekkiego ocieplenia. Śnieg z całą pewnością trochę poleży, ale za dnia będziemy mieli lekki plus. Na dzisiejszą noc meteorolodzy zapowiadają jednak minus.

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 53 minuty i 41 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 29 100!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 547 315  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 103 846 osób! Przybyło: 2 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Za nami jest już kolejny tydzień stycznia. Tym samym rozpoczynamy ostatni tydzień tego miesiąca. Za tydzień żegnać będziemy pierwszy miesiąc 2022 r. Przeżyliśmy więc kolejny zimowy weekend. I to taki ze śniegiem i mrozem. W kolejne dni nocą, zgodnie z zapowiedziami będzie trzymać mróz, za dnia termometry wskażą niewielki plus.

Trwa styczeń a w dalekiej perspektywie rysuje się Przedwiośnie. Jeśli do tego dodamy ciągłe wydłużanie się kolejnych dni, to żyć nie umierać. W tej kwestii pragniemy podkreślić, że już niedługo dzień odrobi w stosunku do nocy całą pełną godzinę! To musi być i z całą pewnością jest już zauważalne na dworze. A dokładnie za tydzień żegnać będziemy już bezpowrotnie miesiąc styczeń. Tak, tak – 1/12 roku 2022 będzie już tylko historią. Czy to się mieści w naszych głowach? Powiedzmy więc tak – bylebyśmy tylko zdrowi byli. Miłego dzionka.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 24 stycznia br. – w 34 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 24 dniem roku, a do jego końca pozostało 341 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około 0oC, w tej chwili wynosi około -2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 757 – 758 mmHg, wiatr osiągnie siłę  1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 99 – 82%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.53, zaś zmierzch około godz.: 17.02.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.29 zajdzie natomiast o godz. 16.26 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 57 minut i 10 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 2 minuty i 50 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 50 minut i 53 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 6 godzin i 22 minuty i 7 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

24 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 26 minut i 24 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 53 minuty  i 41 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Felicjan, Rafał, Tymoteusz  oraz  Babilas, Chwalibog, Franciszek Salezy, Ksenia, Milena, Mirogniew, Urban, Teodor, Wera.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Żyłem krótko, choć żyć chciałem. Bóg mnie wezwał – iść musiałem”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony”.

A jak tam u Państwa wygląda aktualne zdrowie. Od dłuższego czasu mamy pogodę w kratkę a co za tym wahające się warunki prozdrowotne. A przecież zależy nam by nasze zdrowie było w miarę stabilne. Wobec kolejnych prognoz pogody, nasz pobyt na dworze musimy dostosować do tej sytuacji i korzystać z każdej pojawiającej się możliwości. Pamiętajmy jednak o tym, żeby się adekwatnie do warunków ubierać. Łatwo bowiem jest się przegrzać i przeziębić. I usilnie szukajmy i korzystajmy ze słońca. Zalecamy bezwzględną uwagę na Covid-19.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja