czwartek , 9 Lipiec 2020
Home » Aktualności » Nastał październik. 3/4 bieżącego roku za nami.

Nastał październik. 3/4 bieżącego roku za nami.

I tak oto minęło 9 miesięcy br. Jak by na to nie patrzeć – minęły 3 pierwsze kwartały roku, a przed nami pozostał ostatni. Początek października oznacza również początek zajęć dla studentów. Skończyły się dla tej grupy wakacje i od dzisiaj zapełnią się wszystkie polskie uczelnie. W ten oto sposób rok szkolny dla wszystkich rozkręcił się na dobre. Również na dobre rozkręciła się tegoroczna jesień. Póki co, nie możemy narzekać na pogodę, ale czy tak będzie nadal, trudno jest dzisiaj wyrokować. Meteorolodzy zapowiadają, że pogoda będzie zmienna, ale już o wydźwięku jesieni. Jednak od czwartku ma nadejść wyraźne ochłodzenie, takie w trakcie którego temperatura spadnie nawet poniżej zera w nocy. Chciałoby się by nadal było ździebko cieplej, ale przecież natura wie co czyni. A skoro takie są rokowania to cieszmy się każdym kolejnym dniem, każdym promieniem słońca i każdą pogodną chwilą. Nie znamy bowiem dokładnie czasu kiedy nadejdzie do nas brzydka i dżdżysta jesień.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 1 października br. w 8 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 274 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 91 dni.

Przeżywamy 8 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +11oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +19oC, w tej chwili wynosi  około +16oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +20oC. Od samego rana dzień jest zmienny pod względem pogody. Słońce jednak przeważa nad pojawiającymi się chmurami. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 53%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.13, zaś zmierzch około godz.: 18.57.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.46 zajdzie natomiast o godz. 18.26 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 40 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 20 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godziny i 31 minut. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 40 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 1 października jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 44 minuty, 51 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godzin, 35 minut i 14 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Danuta, Igor, Jan i Remigiusz. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Każdy ma jakiś talent, wiec zacznij coś robić. Po jakimś czasie zacznie ci wychodzić”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima”.

Studenci na start – tak można byłoby zaapelować do tej grupy osób. Wszystko co dobre również dla Was się kończy. Mamy nadzieję, że wszystko co było do zdania jest już po Waszej myśli za Wami. Pierwsze roczniki studentów zapewne najbardziej przeżywają zmianę miejsca nauki. To już nie ogólniaczek, czy technikum, jesteście na Polibudzie, Uniwerku, czy tego typie uczelni wyższej. To zobowiązuje ale i nobilituje. Powodzenia. Pora na – start!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja