środa , 7 czerwiec 2023
Home » Aktualności » ,,Gdy na Św. Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz”.

,,Gdy na Św. Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz”.

Przeżywamy 45 dzień 2022 r. Przed nami niespełna 11 kolejnych miesięcy tego roku. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny okres nie był gorszy od tego który minął.

Poniedziałek jest 55 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda z rana jest na pół zimowa – mamy mróz ale nie ma śniegu. W trakcie dnia ma być piękna słoneczna pogoda, ale będzie to chłodny dzień. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC.Taka pogoda ma się utrzymać do …. końca marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 58 minut i 13 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 13 473!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 415 014  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 108 137 osób! Przybyło: 17 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Przed nami piękny dzień. I to bynajmniej nie za sprawą aury. Bo pogoda jest, jaka jest i każdy widzi. Mroźno ale słonecznie. Mimo to mamy jednak piękny dzień i to co najmniej z 1 powodu. Mamy bowiem dzisiaj popularne Walentynki powszechnie określane jako święto zakochanych. Żywimy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich. Towarzyszy nam również nadzieja, że każdy z nas stanie na wysokości zadania związanego z Walentynkami. Patrząc za okno widzimy pogodny dzień. Meteorolodzy idą nam jednak z odsieczą i zapowiadają ocieplenie. Będzie ciepło, słonecznie ale i deszczowo. Czy te zapowiedzi są realne? Z punktu widzenia dzisiejszego dnia – tak. Ale pamiętajmy, że niezbadane są wyroki Boskie.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 14 lutego br. – w 55 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 45 dniem roku, a do jego końca pozostały 320 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +7oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 48 – 79%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.23, zaś zmierzch około godz.: 17.36.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.57 zajdzie natomiast o godz. 17.02 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin, 5 minut i 14 sekund. Noc będzie więc miała 13 godzin, 54 minuty i 46 sekund. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny,1 minutę i 45 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 3 godziny i 48 minut i 32 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

14 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 18 minut i 22 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 1 minutę  i 45 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Cyryl, Metody, Walenty  oraz  Abraham, Adolf, Adolfa, Antonin, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty, Dionizja, Dionizy, Dobiesława, Eleukadia, Eleukadiusz, Flawian, Florentyn, Jan Chrzciciel, Jerzy, Jordan, Józef, Konrad, Konrada, Krystyna, Liliana, Maro, Maron, Mikołaj, Modest, Niedamir, Niedomira, Niemir, Nostrian, Teodozja, Teodozjusz, Teodozy, Walentyn, Wincenty, Witalis, Zenon.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Im większy człowiek, tym większa jest też jego miłość”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy na Św. Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz”.

Mamy dzisiaj szczególny dzień – Walentynki. Chciało by się, aby trwały one cały rok. Czy tak będzie, zależy to tylko od nas samych. Dzisiejszy dzień nie powinien więc być tylko ,,okazją” do świętowania, lecz również dniem refleksji nad wzajemnymi ludzkimi relacjami. Zachęcamy do tego usilnie. Życzymy miłego i kochanego dzionka – najpierw w pracy a potem w domu u boku ukochanych osób.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja