środa , 1 luty 2023
Home » Aktualności » Dzień w stosunku do nocy odrobił już 20 minut. Witamy u progu kolejnego tygodnia.

Dzień w stosunku do nocy odrobił już 20 minut. Witamy u progu kolejnego tygodnia.

Przeżywamy 10 dzień Nowego Roku 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Poniedziałek jest 20 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy mroźny poranek. Za nami mroźna noc, przed nami chłodny dzień, taki na pograniczu plusa i minusa. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że chłodniejsze ( zimowe ) dni nie utrzymają się długo, co najwyżej do czwartku. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały aż – 2oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 20 minut i 5 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 7 785!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 220 984  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 99 761 osób! Przybyło: 19 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Wierzyć się nie chce, ale za sobą mamy już niemal całą pierwszą dekadę stycznia AD 2022. Przecież całkiem niedawno przeżywaliśmy święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i święto Trzech Króli a tutaj coraz częściej spoglądać będziemy w kierunku Dnia Babci, Dnia Dziadka i …… Walentynek. Cały czas trwa również tegoroczny Karnawał. Mamy nadzieję, że kto tylko ,,żyw” bawi się na całego. Oczywiście z uwzględnieniem panujących obostrzeń koronawirusowych. W zakresie pogody mamy w ostatnich chłodno ale większej zimy nie widać. Przez kolejne dni nocą temperatura będzie na lekkim minusie, ale za dnia póki co, wielkich mrozów nie będzie. W takiej to scenerii przyjdzie nam spędzać kolejne dni i tygodnie. Mamy nadzieję, że na ten czas Matka Natura ześle nam jeszcze chociażby namiastkę prawdziwej umiarkowanej zimy. Oby.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 10 stycznia br. – w 20 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 10 dniem roku, a do jego końca pozostało 355 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 20 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +1oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę  0 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 94 – 65%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.41 zajdzie natomiast o godz. 16.05 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 23 minut i 34 sekundy. Noc będzie więc miała 15 godzin, 36 minut i 26 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 20 minut i 5 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 20 minuty i 2 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

10 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 0 minut i 0 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 20 minut  i 5 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Agaton, Jan, Wilhelm  oraz  Anna, Dobrosław, Egidia, Grzegorz, Idzi, Kolumba, Leonia, Marcjan, Mojmir, Nikanor, Nikanora, Paweł, Piotr.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Przyjaźń i miłość rozkwitają tam, gdzie ludzie zatracają swoją hardość, łagodnieją w swoich osądach, stają się delikatniejsi w słowach i w obcowaniu z innymi”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy w styczniu rośnie trawa, licha w lecie jest potrawa”.

Trudno nam się żyje w takim pogodowym ,,klinczu”. A jeszcze gorzej w tak częstych i znacznych skokach ciśnienia. To groźne dla wielu z nas. Nie jest żadną tajemnicą, że pogoda w sposób kapitalny ma wpływ na nasze samopoczucie. Mimo wszystko my życzymy naszym czytelnikom ,,pogodnego dnia” na duszy i ciele. Na dworze mamy pogodny dzionek, w znacznej mierze świeci również zimowe słonko.  Póki co, nocami mamy lekki ,,minus” a w dzień nieco wyżej również na ,,plusie”. Pamiętajmy jednak o tym, że w kolejnych dniach w każdej chwili może nadejść zmiana pogody. Potocznie takie zjawisko nazywamy dynamiczną zmianą pogody.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja