poniedziałek , 28 Wrzesień 2020
Home » Aktualności » Dynamiczna pogoda robi swoje. Póki jednak co, nie mamy najgorzej.

Dynamiczna pogoda robi swoje. Póki jednak co, nie mamy najgorzej.

pogodaZa nami kolejny poniedziałek lutego. Był on dniem bardzo dynamicznym pod względem pogody. Na myśli w sposób oczywisty mamy silne podmuchy wiatru. Ale tak na dobrą sprawę możemy już chyba powiedzieć, że Niebiosa zlitowały się tym razem nad nami i owe wiatrzysko było w miarę łagodne jak na zapowiedzi meteorologów. Mniej szczęścia w tym zakresie mieli mieszkańcy wielu miejsc w Polsce ale i w Europie. Jednak tragedia z Bukowiny Tarrzańskiej z dnia wczorajszego przyćmiła wszystkie inne informacje. Niestety ta tragedia pochłonęła matkę i 2 jej córki.

jaka pogodaDzisiaj za oknem mamy pochmurny, deszczowy i również bardzo dynamiczny dzionek. Jest chłodno i nieprzyjemnie, dmucha wiatr a czasami pada mocno deszcz. W godzinach porannych przez Rudy i okolice przeszła potężna nawałnica z deszczem, śniegiem i silnym wiatrem. Mamy taki okres roku, że w sposób naturalny tęsknimy za ciepłem, przecież najpierw mieliśmy  jesień a potem ponurą zimę. Pochmurne dni towarzyszą nam już niemal od 3 miesięcy. A zimy jak nie było tak nadal nie ma.

Fakty dzisiejszych dni są jednak takie, że dni są już znacząco dłuższe, słońce na nieboskłonie wędruje już coraz wyżej, dlatego więc to same w sobie musi być gwarantem tego, że powinno być coraz cieplej. Poza tym, wszyscy Ci którzy zażywają uroków spaceru w lesie lub parku wiedzą, że przyroda jest coraz bardziej żywa i żwawa. Widać to zwłaszcza po zachowaniu wszelkiego rodzaju ptactwa oraz pojawiających się tu i ówdzie pąkach roślin.

Tymczasem nadal przychodzi nam zmagać się z zalegającym wokół nas smogiem. Na całe szczęście pojawiający się wiatr rozprasza to całe paskudztwo które zostaje wytworzone w naszych kotłowniach i przez pojazdy. Bardzo zbawienny w takich chwilach jest więc lekki podmuch wiatru, który rozprasza chmury smogowe.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 11 lutego br. – w 52 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 42 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 324 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 52 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +6oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +6oC. Ciśnienie atmosferyczne mocno poszybuje w dół i wynosić będzie w granicach 733 – 730 mmHg, wiatr osiągnie siłę 7 – 10 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 51%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.29, zaś zmierzch około godz.: 17.30.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.05 zajdzie natomiast o godz. 16.56 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 51 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 9 minut. Dzisiejszy dzień jest już 1 godzinę i 49 minut i 29 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 4 godzin i 18 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 11 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 30 minut i 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 49 minut i 29 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dezydery, Lucjan i Olgierd. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Do jednych los się uśmiecha, z innych się śmieje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima”.

Luty w sposób zdecydowany się rozkręcił, a my coraz częściej spoglądać będziemy w stronę marca. Przecież tak na dobrą sprawę, za 2-3 tygodnie praktycznie będziemy mieli już miesiąc marzec – czyli okres Przedwiośnia. To doprawdy niezła perspektywa. Powoli więc powinniśmy się wybudzać z zimowego snu i adoptować do wiosennych warunków. Przynajmniej mentalnie. Dzień jest już zdecydowanie dłuższy, nasze życie i układ dnia i nocy będą musiały się zmienić. To chyba będzie jednak pozytywna zmiana.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja